Kersti Kaljulaid Helme avaldusest: selliste seisukohtadega minister ei sobi Eesti Vabariigi valitsusse
President edastas seisukoha peaministrile

Kersti Kaljulaid.

FOTO: Raul Mee/Postimees Grupp/scanpix Baltics

President Kersti Kaljulaid leiab, et Mart Helme ei sobi oma seisukohtade tõttu Eesti Vabariigi valitsusse, viidates reedel avaldunud Deutsche Welle intervjuule, kus siseminister soovitas geidel Rootsi minna või seal elada. Samuti vestles ta laupäeva hommikul peaministriga, kellele oma seisukoha edastas.

«Ma ei mõista siseminister Mart Helme varjamatut vaenu meie ühiskonna vastu. Jutt on ju meie oma inimestest – meie politseinikud ja õpetajad, meie loomeinimesed ja ehitajad, meie naabrid, töökaaslased, sõbrad. Ka võhivõõrad, kuid siiski meie inimesed. Nende jagamine ja liigitamine seksuaalse sättumuse, nahavärvi või mõne muu tunnuse alusel õigeteks ja valedeks, meieks ja nendeks, on lubamatu, äraspidine meie põhiseaduse vaimule ja ka inimlikult lihtsalt tülgastav,» kirjutas president sotsiaalmeedias. 

«Jah, muidugi on see provokatsioon, millega jagatakse inimesed väärtuslikemaks ja vähemväärtuslikemaks selle alusel, millisena nad sündinud on. Millist ajajärku see asjaolu meile meenutab?» arutles ta. 

«Mul on häbi ja mul on kurb, et Eesti inimesed, kes usuvad Eesti põhiseaduses kirjapandut, et seaduse ees oleme oma kodus kõik võrdsed ja kes arvavad seega poliitikute omavoli eest end kaitstud olevat, said järjekordselt teada, et meil on valitsuses minister, kellele Eesti inimeste inimväärikus on vähem oluline tema õigusest kasutada võimupositsiooni teiste alandamiseks.»

Kaljulaid leiab, et kurjusega ei tohi leppida ja see ei saa olla kunagi poliitiline agenda või põhjendatud ühe erakonna poliitikana. «Sel hetkel, kui me kurjuse normaliseerime, okupeerime me iseendid,» kirjutas ta.

«Selliste seisukohtadega minister ei sobi Eesti Vabariigi valitsusse. Eesti inimesed väärivad paremat. Arutasin seda ka täna hommikul peaministriga, kellele oma seisukoha edastasin.»

Presidendi sõnul tegi väljaütlemine haiget ka temale. «See valu, mida sellised väljaütlemised on pōhjustanud kõikidele Eesti inimestele, kellele tōeline Eesti Vabariik ja tema põhiseadus on kallid, kellele kaasinimeste heaolu läheb korda ja kes on alati lootnud, et meie enda valitsused, olgu nad mistahes parteidest koos, on jäägitult ustavad Eestile, teeb haiget ka mulle.»

«On kaunis sügispäev. On võimalik vaadata mööda juhtunust ja öelda, et see on kõigest poliitika. Aga tegelikult on võib-olla käes nädalavahetus, mil lakkab olulises osas toimimast inimeste usaldus oma riigi aluste suhtes,» kirjutas ta ja lisas, et sellist olukorda on võimalik muuta ning seda tuleb ka teha. 

Tagasi üles
Back