GALERII ⟩ Riigikogu võttis vastu avalduse Valgevene demokraatia toetuseks

Riigikogu võttis tänasel erakorralisel istungjärgul vastu 88 riigikogu liikme esitatud avalduse «Demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks Valgevenes».

Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) kutsus täna 88 riigikogu liikme ettepanekul kokku riigikogu erakorralise istungjärgu, kus 88 rahvasaadiku esitatud ­avaldus «Demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks Valgevenes» eelnõu leidis heakskiidu. Avalduse poolt hääletas 92. 

Kohal olijatest jättis ainsana hääletamata Keskerakonna liige, Eesti-Valgevene toetusrühma juht Igor Kravtšenko. «Ma arvan, et valgevenelased otsustagu oma elu üle ise,» ütles Kravtšenko Kanal 2 «Reporterile». Ta lisas, et ei toeta Lukašenka režiimi, kuid toonitas, et «teiste riigi asjadesse ei peaks praegu sekkuma».

Valgevenes toimuvad mitmendat nädalat järjest massimeeleavaldused praeguse riigi eesotsas seisva presidendi Aljaksandr Lukašenka vastu. 

Avalduse eelnõu seletuskirjas nendivad parlamendisaadikud, et sündmuste areng Valgevenes 2020. aasta 9. augusti presidendivalimiste eel, ajal ja pärast valimisi on murettekitav ning riigikogu soovib avaldada toetust Valgevene rahvale tema võitluses vaba, demokraatliku ja väärika tuleviku eest. 

Riigikogu märgib, et ei tunnusta valimistulemusi ja mõistab hukka igasuguse jõu kasutamise rahumeelsete meeleavaldajate suhtes. Samuti kutsutakse Valgevene võime üles viivitamatult vabastama kõiki poliitilistel põhjustel kinnipeetuid. 

Osa EKRE ja Keskerakonna liikmetest jättis avalduse allkirjastamata 

Avalduse algatajate seas ei pole eri põhjustel 13 saadikut 101st: 

- Helle-Moonika Helme, Peeter Ernits, Kalle Grünthal, Kert Kingo, Alar Laneman, Urmas Reitelmann, Jaak Valge EKREst. Nad kõik hääletasid täna riigikogus avalduse toetamise poolt.

- Dmitri Dmitrijev, Mihhail Stalnuhhin, Oudekki Loone, Igor Kravtšenko, Kalev Kallo Keskerakonnast. Dmitrijev hääletas tänasel riigikogu istungil avalduse poolt. Stalnuhhin, Loone ja Kallo puudusid hääletuselt ning Kravtšenko jättis hääletamata. 

- Siim Kiisler Isamaast, kes riigikogus avaldust toetas. 

Avaldusega kutsutakse üles korraldama esimesel võimalusel vabad, õiglased ja demokraatlikud valimised, mis toimuksid Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ning teiste rahvusvaheliste organisatsioonide järelevalve all. 

Riigikogu kutsub üles ÜRO liikmesriike ja nende parlamente toetama Valgevene suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning mõistma hukka kõik katsed sekkuda Valgevene rahva õigusesse vabadele ja demokraatlikele valimistele. 

«Eesti rahvas mäletab abi, mida osutati meile teiste riikide, eriti Põhjamaade poolt meie vabaduspüüdlustes. Riigikogu kinnitab, et Eesti on valmis omakorda igakülgselt aitama teiste riikide, eriti meie naabrusriikide rahvaid nende vabaduspüüdlustes. Seepärast on oluline, et lisaks sanktsioonidele tuleb Euroopa Liidul ja liikmesriikidel töötada välja pikaajaline poliitika Valgevene kodanikuühiskonna toetamiseks,» seisab seletuskirjas. 

Riigikogu avaldus «Demokraatia ja kodanikuühiskonna toetuseks Valgevenes» 

Riigikogu avaldab toetust Valgevene rahvale tema võitluses vaba, demokraatliku ja väärika tuleviku eest. 

Riigikogu seisab demokraatia, inimõiguste ja vabade valimiste eest Valgevenes, avaldab tunnustust Valgevene rahva julgusele astuda välja oma võõrandamatute inim- ja kodanikuõiguste eest ning väljendab Eesti rahva solidaarsust Valgevene inimestega. 

Riigikogu ei tunnusta 2020. aasta 9. augustil toimunud presidendivalimisi Valgevenes, sest need ei olnud vabad, ausad ega demokraatlikud. 

Riigikogu mõistab hukka igasuguse jõu kasutamise rahumeelsete meeleavaldajate suhtes ja kutsub Valgevene võime üles viivitamatult vabastama kõiki poliitilistel põhjustel kinnipeetuid. 

Riigikogu kutsub üles korraldama esimesel võimalusel vabad, õiglased ja demokraatlikud presidendivalimised Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ning teiste rahvusvaheliste organisatsioonide järelevalve all. 

Riigikogu kutsub ÜRO liikmesriike ja nende parlamente üles toetama Valgevene suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning mõistma hukka kõik katsed sekkuda Valgevene rahva õigusesse vabadele ja demokraatlikele valimistele. 

Riigikogu viitab oma 2006. aasta 21. veebruari avaldusele, mis väljendab muret Valgevene olukorra pärast ja rõhutab, et pikaajaline inimõiguste ja vabaduste rikkumine on viinud Valgevene ühiskonna ummikseisu, millest väljumiseks on vaja rahva selge tahte kuulda võtmist. 

Riigikogu tervitab Euroopa Liidu liidrite ühist seisukohavõttu, rõhutades, et lisaks sanktsioonidele tuleb Euroopa Liidul ja liikmesriikidel töötada välja poliitika Valgevene kodanikuühiskonna pikaajaliseks toetamiseks. 

Riigikogu kutsub Vabariigi Valitsust üles jätkama aktiivset rahvusvahelist koostööd kõigil tasanditel ning Valgevene demokraatia, kodanikuühiskonna ja vaba ajakirjanduse toetamist. 

Allikas: eelnõu 

Avalduse algatamiseks andis oma allkirja 88 riigikogu saadikut: Jaak Juske, Uno Kaskpeit, Merry Aart, Urve Tiidus, Vilja Toomast, Ants Laaneots, Raimond Kaljulaid, Sven Sester, Kalle Laanet, Priit Sibul, Heiki Kranich, Siim Kallas, Erkki Keldo, Ruuben Kaalep, Henn Põlluaas, Kristen Michal, Anti Poolamets, Raivo Tamm, Helir-Valdor Seeder, Kristina Šmigun-Vähi, Paul Puustusmaa, Kai Rimmel, Madis Milling, Annely Akkermann, Leo Kunnas, Heidy Purga, Hele Everaus, Hanno Pevkur, Toomas Kivimägi, Aivar Sõerd, Yoko Alender, Taavi Rõivas, Eerik-Niiles Kross, Kaja Kallas, Heiki Hepner, Üllar Saaremäe, Mart Võrklaev, Andrus Seeme, Keit Pentus-Rosimannus, Riho Breivel, Valdo Randpere, Urmas Espenberg, Tõnis Mölder, Andres Sutt, Urmas Kruuse, Enn Eesmaa, Maris Lauri, Liina Kersna, Signe Kivi, Tiit Kala, Jüri Jaanson, Marko Šorin, Aivar Kokk, Maria Jufereva-Skuratovski, Marika Tuus-Laul, Indrek Saar, Tarmo Kruusimäe, Heljo Pikhof, Lauri Läänemets, Riina Sikkut, Helmen Kütt, Kaido Höövelson, Tarmo Tamm, Jürgen Ligi, Jaanus Karilaid, Ivari Padar, Kersti Sarapuu, Signe Riisalo, Andres Metsoja, Kalvi Kõva, Aadu Must, Katri Raik, Erki Savisaar, Natalia Malleus, Jevgeni Ossinovski, Viktor Vassiljev, Marko Mihkelson, Siim Pohlak, Anneli Ott, Martin Repinski, Andrei Korobeinik, Marek Jürgenson, Siret Kotka, Johannes Kert, Mihhail Lotman, Peeter Rahnel, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Mihhail Korb.

Riigikogu sügisistungjärk algab 14. septembril.  

Tagasi üles
Back