President arutas Ratase, Reinsalu ja Luigega olukorda Valgevenes

President arutas peaministri, kaitseministri ja välisministriga viimaseid arenguid Valgevenes.

FOTO: Mattias Tammet / Vabariigi Presidendi Kantselei

President Kersti Kaljulad kutsus täna hommikuks kokku nõupidamise peaminister Jüri Ratase (Keskerakond), kaitseminister Jüri Luige (Isamaa) ja välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa), et arutada viimaseid arenguid Valgevenes ning Eesti seisukohti ja riigi edasisi tegevusi Valgevene suhtes. 

«Meie eesmärk on, et Valgevene rahvas saaks vabalt otsustada oma tuleviku üle. Eriti tänasel päeval on meil siin Eestis seda eriti asjakohane meenutada,» lausus Kaljulaid pärast nõupidamise lõppu. «Eesti on senistele sündmustele reageerinud adekvaatselt. Meie seisukohad on olnud selged, jõulised, õigeaegsed. Valgevene valimised ei olnud vabad ega õiglased ning seepärast me neid ka ei tunnusta,» lisas ta.

Presidendi sõnul on edasiste arengute puhul oluline ka demokraatlike riikide ühtsus ja reaktsioonide koordineeritus. «Balti riigid on neis küsimustes olnud ühtsed. Paiknedes ju siinsamas Valgevene kõrval, on see ääretult oluline signaal ka Valgevene rahvale. Niisamuti on märgiline Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli eilne vastavasisuline seisukoht. Koordineeritus on oluline ka Euroopa järgmiste sammude, võimalike sanktsioonide kehtestamisel ja nende mõjususe tagamiseks,» selgitas Kaljulaid.

Tagasi üles
Back