Koalitsioon algatas kõrgemate riigiteenijate palkade vähendamist võimaldava eelnõu
Lisatud kõrgemate riigiteenijate palganumbrid

Riigikogu liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

FOTO: Remo Tõnismäe

Koalitsioonierakonnad ehk Keskerakond, Eesti Konservatiine Rahvaerakond ja Isamaa andsid täna riigikogu juhatusele üle seaduse eelnõu kõrgemate riigiteenijate palgatõusu peatamiseks. 

Algatust tutvustanud Isamaa liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits toonitas, et olukorras, kus tervisekriisiga käsikäes on saabunud majanduskriis, inimesed saavad koondamisteateid, paljude sissetulek väheneb, on eluvõõras ja mõeldamatu kõrgemate riigiteenijate ametipalga tõus.

Ladõnskaja-Kubits rõhutas, et seadust saab muuta küll, kui laiendada võimalusi koefitsientide vähendamiseks. «Seaduse eesmärk on laiendada võimalusi kõikide kõrgemate riigiteenijate ametipalkade koefitsientide vähendamiseks olukorras, kus riigieelarvelisi vahendeid on vaja kasutada selleks, et tagada riigi toimimine eriolukorras,» selgitas ta. 

Eelnõu viib seadusesse eriolukorra mõiste, mis võimaldaks kõrgemate riigiteenijate ametipalkade koefitsientide vähendamist lisaks kõrgema kaitsevalmiduse ja sõjaseisukorra juhtudele ka eriolukorra ajal.

Ka annavad muudatused riigikogule õiguse ajutiselt vähendada kõikide seaduse loetletud kõrgematel riigiteenijate ametipalkade koefitsiente.

Praegu kehtiva seaduse kohaselt ei saa riigikogu vähendada riigikogu esimehe, aseesimehe, komisjoni esimehe, fraktsiooni esimehe, komisjoni aseesimehe ja fraktsiooni aseesimehe ametipalkade koefitsiente.  

Kõrgemate riigiteenijate palgad 

Kõrgemate riigiteenistujate ametipalgad saadakse indekseerimise tulemusel. Mullu 1. aprillist oli kõrgemaiks palgamääraks 6168,31 eurot. Nüüd, 1. aprillist 2020 on kõrgemate riigiteenijate indekseeritud kõrgeim palgamäär alates 6661,77 eurot. Seda tasu saavad Vabariigi President, riigikogu esimees, peaminister ja riigikohtu esimees.

Riigikogu aseesimees, riigikontrolör, õiguskantsler, riigikohtu liige, riigi peaprokurör, minister, riigisekretär, riigikogu komisjoni esimees ja fraktsiooni esimees saavad 5662,5 eurot kuus.

Riigikogu komisjoni aseesimees ja fraktsiooni aseesimees, ringkonnakohtu kohtunik  saavad 4996,33 eurot; riigikogu liige, maa- ja halduskohtu kohtunik 4330,15 eurot; riiklik lepitaja, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik 3663,97 eurot; Eesti Panga nõukogu esimees 2331,62 eurot ning Eesti Panga nõukogu liige 1665,44 eurot kuus.

Kantsleri põhipalga suurus on 90 protsenti ministrile makstavast ametipalgast 5096,25 eurot kuus. 

Kuidas arvutatakse kõrgemate riigiteenijate palka?

Kõrgemate riigiteenijate palga kõrgeim palgamäär indekseeritakse iga kalendriaasta 1. aprilliks kõrgeima palgamäära indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust.

Allikas: rahandusministeerium

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles