Reformierakond esitas plaani maksuvaba tulu arvestamise muutmiseks
Helme: maksusüsteem lähiaastatel ei muutu

Kaja Kallas.

FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Reformierakonna riigikogu fraktsioon esitas täna eelnõu, mis muudaks maksuvaba tulu arvestamise senist korraldust. 

Ettepaneku järgi nihkuks esimeses etapis kuusissetuleku vahemik, mille jooksul tulumaksuvaba miinimum väheneb 500 eurolt nullini, vahemikku 1700-2600 eurot. Praegu on see 1200-2100 eurot. Teisel aastal oleks kõigil inimestel kasutada 500 eurot tulumaksuvabalt. ​Reformierakonna eelnõu järgi toimuks üleminek ühetaolisele maksusüsteemile kahes etapis. 

«Jüri Ratase esimese valitsuse loodud maksusüsteem karistab üle 1200 eurose palgaga inimesi nagu meditsiiniõed, õpetajad, päästjad ja politseinikud tulumaksuvaba miinimumi vähenemise tõttu kõrgema maksumääraga. Meie eesmärk on see maksuküür kaotada ning muuta maksusüsteem lihtsaks ja õiglaseks,» ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

Kallase sõnul on Eestis 68 500 inimest, kes saavad koos tuludeklaratsiooniga teate, et neil tuleb riigile raha juurde maksta. «Samas on meil 530 000 inimest, kes maksid tulumaksu liiga palju ehk andsid oma raha riigile intressita laenuks,» ütles Kallas ja lisas, et ühetaoline tulumaks teeks maksusüsteemi lihtsamaks ja rohkem etteennustatavaks.

«Meie hinnangul oleks ühetaolisele tulumaksule ülemineku maksumus 250 miljonit eurot, mis oleks vastutustundlik jaotada kahe aasta peale,» ütles riigikogu liige, reformierakondlane Aivar Sõerd.

Sõerd lisas riigikogu infotunnis, et selline maksusüsteem, mis paar aastat tagasi sisse viidi, ei sobi enam olukorras, kus palgad ja sissetulekud kiiresti kasvavad. Tema sõnul tähendab kehtiv maksusüsteem, et järjest rohkem inimesi jõuab oma tuludega sinnamaale, et nad ei saa kasutada maksuvaba tulu. 

Rahandusminister Martin Helme sõnul räägib see, et inimeste sissetulekud on väga kiiresti kasvanud sellest, et loodud maksusüsteem annab soodustust väikesepalgalistele inimestele.

«Maksusoodustust sellisel kujul nad tõepoolest enam ei saa, aga kui me küsime, kas nende elu on paremaks läinud, siis vastus on: on küll läinud paremaks,» ütles Helme.

Helme ei näe enda sõnul varianti, et valitsus praegu kehtivat maksusüsteemi põhimõtteliselt lähiaastatel muutma hakkaks. Ta meenutas, et kui valitsuskoalitsioon kokku pandi, siis lepiti kokku ka maksurahus ning et suuri maksureforme selle valitsuse ajal ette ei võeta. Ta lisas, et tervitab maksudebatti, mis tegeleb sisuliste argumentidega ja vastuste otsimisega, kuid pidas seda järgmiste riigikogu valmiste teemaks.

Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluva endise tervise- ja tööministri Riina Sikkuti sõnul süvendab reformierakonna eelnõu kõigile 500-eurose maksuvaba tulu kehtestamiseks sotsiaalset ebavõrdsust. 

«Reformierakond soovib enda sõnul muuta «tulumaksusüsteem taas lihtsaks ja õiglaseks». Kõigile 500 eurone tulumaksuvabastus tähendab riigieelarvele miinus 250 miljonit eurot. Aga kellele see 250 miljonit kätte jääb? Kas see jaguneb lihtsalt ja õiglaselt?» kirjutas Sikkut sotsiaalmeedias. 

Ta lisas, et maksumuudatuste puhul on tähtis vaadata, kes maksumuudatustest võidavad ja kes kaotavad. Sikkut toonita,s et 500-eurone tulumaksuvabastus tehti selleks, et panustada just keskmist või sellest madalamat palka teenivate inimeste igakuisesse toimetulekusse ja vähendada sissetulekute ebavõrdsust. Reformierakonna algatusest võidaks Sikkuti hinnangul aga need, kelle igakuine sissetulek on kõrge. «Näiteks 2100 eurot teeniv inimene võidab 100 eurot kuus. Sellesse rühma kuulub umbes viiendik Eesti inimestest,» näitlikustas ta. 

Tagasi üles
Back