Eesti allkirjastas otsetoetuste võrdsustamist nõudva deklaratsiooni

Maaeluminister Arvo Aller.

FOTO: Konstantin Sednev

Kaheksa Euroopa Liidu (EL) põllumajandusministrit, sealhulgas Eesti maaeluminister Arvo Aller, allkirjastasid esmaspäeval Varssavis toimunud kohtumisel otsetoetuste rahastamist puudutava ühisdeklaratsiooni.

Deklaratsioonile oma allkirja andnud maaeluminister Arvo Aller kommenteeris, et ELi põllumehed tegutsevad ühisel turul. «Meile on seatud uued ambitsioonikad kliima- ja keskkonnaeesmärgid ja me peame seisma otsetoetuste võrdsustamise ning õiglase EL-i põllumajanduseelarve eest,» lausus minister. 

Põllumajandustootjate sissetulekuid toetavad otsetoetused erinevad Alleri sõnul riigiti kuni viis korda hektari kohta. 14 Euroopa Liidu riiki saavad praegu madalamaid otsetoetusi kui EL-is keskmiselt, neist kõige madalamad otsetoetused on Eestis.

«Meil tuleb teha ühiseid jõupingutusi selle olukorra muutmiseks. Kuna põllumeestele lisanduvad järgmisel eelarve perioodil roheleppe ettepanekutest tulenevad täiendavad nõuded, siis tuleb ka toetuste puhul sellega arvestada,» märkis Aller.

«Põllumajandus on oluline osa Euroopa poliitikast, mistõttu tuleb arutelu suunata ühise põllumajanduspoliitika eelarve tugevdamisele,» sõnas kohtumisel osalenud Euroopa põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski.

Varssavisse kogunenud riikide delegatsioone võõrustas ka Poola Vabariigi president Andrzej Duda, kes rõhutas kohtumisel, et põllumajandustootjatele on antud oluline vastutus rahva toitmisel. Ta avaldas lootust, et Euroopa Komisjon arvestab sellega ka järgmise seitsmeaastase eelarveperioodi ühise põllumajanduspoliitika finantsraamistikus.

Varssavis allkirjastatud deklaratsioonile andsid oma allkirja Eesti, Poola, Bulgaaria, Tšehhi, Ungari, Läti, Leedu ja Rumeenia põllumajandusministrid. Kaheksa riigi poolt allkirjastatud deklaratsioon esitatakse edasiseks aruteluks Euroopa Liidu põllumajandusministrite nõukogule.

Tagasi üles
Back