Kaljulaid: upsakas toon Hiinaga suhtlemisel teeb Eesti välispoliitikale kahju

Raimond Kaljulaid

FOTO: Sander Ilvest

Riigikogu väliskomisjoni, Eesti-Hiina parlamendirühma liige Raimond Kaljulaid (SDE) arvates peab Eesti toon Hiina ja teiste välisriikidega suheldes olema konstruktiivne ja rahulik, mitte upsakas ja tõrjuv. 

Raimond Kaljulaid leiab, et Hiina mõju suurenemine maailmas on üsna loomulik, kui arvestada seda, millise tõusu on teinud Hiina majandus. «Ma ei ole veel näinud riiki, mis sooviks omada väiksemat mõju ning vähem võimalusi oma huvide esindamiseks. Loomulikult Hiina soovib oma mõjuvõimu suurendada,» märkis ta. 

Tema sõnul on Eesti ja Hiina suhted olnud senini head, millest Eesti on võitnud. «Kindlasti oleme me kõik huvitatud sellest, et eriti just majanduskoostöö valdkonnas oleks areng ka edaspidi positiivne,» seetõttu tuleb Kaljulaidi arvates valitsusel teha tööd selle nimel, et Eesti seisukohti selgitada ning põhjendada. «Seda on vaja teha sellisel moel, et ühekordsest arusaamatustest ei kasvaks välja püsivama iseloomuga probleeme kahepoolsetes suhetes,» ütles Kaljulaid.

«Oluline on see, et suudetakse teise poolega hoida dialoogi ning avatult oma seisukohti ning tänaseid ja homseid otsuseid selgitada, mis tagab vastastikuse usalduse ka erinevate arusaamade korral. Iseäranis peab selleks valmis olema välisministeerium.»

Kaljulaidi väitel räägitakse praegu ka Hiina ohust: «Minu arvates on läänele märkimisväärselt suuremaks ohuks populistlikud valitsused, atlandiüleste suhete kriis ning kõik muu, mis ohustab lääne ühtsust. Oht on meie nõrkus, mitte teiste tugevus.»

Tagasi üles