Kiirülevaade: lõppeva poliitika-aasta eredaimad sündmused

Valitsus läheb edasi.

FOTO: Erakogu

Lõppevasse poliitika-aastasse jäid kahed valimised: märtsis valiti riigikogu ning mais Euroopa Parlamendi saadikuid. Samuti jagus mitmeid skandaale ning ministrivahetusi. 

Riigikogu valimised

Riigikogu valimised 3. märtsil võitis kindlalt Reformierakond, kogudes 162 332 häält ehk 28,8 protsenti kõikidest häältest. Parlamenti pääsenude erakondadest järgnesid Reformierakonnale Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond. 

  • Meenuta valmispäeva ja sellele järgnevat blogist.  

Reformierakonna valimispidu endise NO99 teatri ruumides.

FOTO: Raul Mee

Ametivande annab aga hoopis Ratase valitsus

Pärast pinevaid koalitsioonikõnelusi annab aprilli lõpus ametivande hoopis Jüri Ratase juhitav Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus. 

  • Loe ja vaata pilte lähemalt SIIT

Uus valitsus annab ametivande

FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Esimene ministrivahetus 

Vaid päeva ametis olnud väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik astus 30. aprillil ametist tagasi seoses perevägivalla kahtlustusega. 

  • Pikemalt selgitust loe SIIT

Marti Kuusik vastab naisepeksu teemal ajakirjanikele. 

FOTO: Mihkel Maripuu

Euroopa Parlamendi valimised

26. mail toimunud Euroopa Parlamendi valimised võitis Eestis Reformierakond, kogudes 26,2 protsenti häältest. Populaarseim kandidaat oli aga sotside esinumber Marina Kaljurand, kes kogus 65 559 häält. Valituks osutusid Andrus Ansip, Marina Kaljurand, Yana Toom, Urmas Paet, Jaak Madison ja Sven Mikser. 

  • Põhjalikku ülevaadet Europarlamendi valimistest saad lugeda SIIT

Marina Kaljurand. 

FOTO: Mihkel Maripuu

Sotsiaaldemokraadid vahetasid juhti

Juuni alguses valisid sotsiaaldemokraadid erakonna juhiks Indrek Saare. Erakonna juhiks kandideeris ka Riina Sikkut ja Lauri Läänemets. 

  • Video- ja fotojäädvustust vaata SIIT

Sotside juhiks pürgis Lauri Läänemets, Riina Sikkut, Indrek Saar. Valituks osutus Saar. 

FOTO: Postimehe kollaaž

Politseijuhi kangutamiskatse 

Augustis proovisid EKRE ninamehed Mart ja Martin Helme kangutada ametist politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherit. EKRE juhtide katse luhtus. Mis siis täpsemalt juhtus? Siseminister Mart Helme süüdistas Elmar Vaherit usalduse kaotuses, mispeale pani siseministrit asendav rahandusminister Martin Helme Vaherile nina alla politseijuhi lahkumisavalduse. Vaher seda ei allkirjastanud. PPA juhti saab ametist vabastada vaid valitsus. Ka peaminister Jüri Ratas ei näinud põhjust, miks Vaher peaks ametist lahkuma ning kutsus jutule hoopis Mart Helme. Ehkki õhus oli võimalus, et valitsus läheb lõhki, teatati erimeelsuste lahendamisest ühispildiga. 

Valitsus läheb edasi: Mart Helme, Mailis Reps, Jüri Ratas ja Martin Helme. 

FOTO: Erakogu

Kingo astus tagasi

Oktoobris lahkus ametist teine EKRE väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo, kes jäi vahele riigikogu ees valetamisega.

  • Mis täpsemalt toimus, loe SIIT

Kert Kingo lahkumine Stenbocki majast pärast seda, kui andis üle tagasiastumise avalduse peaminster Jüri Ratasele.

FOTO: Remo Tõnismäe

Ratas vabastas Järviku ametist 

Novembris vabastas peaminister Jüri Ratas ametist kolmanda EKRE ministri, mitmetesse skandaalidesse sattunud maaeluminister Mart Järviku. Enne seda täitis ta Järviku soovi vabastada ametist ka maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti. Ratase sõnul oli tegu juhtimisotsusega. President Kersti Kaljulaid vabandas Järviku ministriametist vabastamise õhtul Lemetti ees. 

  • Mis täpsemalt toimus loe SIIT ja mida Järvikule täpsemalt ette heideti, loe SIIT

Ühe Järviku-skandaali peategelased: Urmas Arumäe, Mart Järvik ja Rein Soosaar.

FOTO: Fotokollaaž

Neli umbusaldamise katset 

Umbusaldamise katseid Ratase teise valitsuse ministritele on riigikogus olnud neli: kaks korda on proovitud avaldada umbusaldust siseminister Mart Helmele, ühe korra peaminister Jüri Ratasele ja maaeluminister Mart Järvikule. Ükski katse läbi ei läinud, kuid rääkis eelkõige koalitsiooni tervisest nii mõndagi:

  • Mart Helmet usaldas juunis 53 saadikut, tema vastu oli 46 riigikogu liiget. Detsembris andis oma usaldushääle Helmele vaid 42 saadikut, tema vastu oli 44 riigikogu liiget. Helme jättis toetuseta koalitsioonikaaslane Isamaa. 
  • Peaminister Jüri Ratase poolt oli augustis 55, vastu 40 saadikut. 
  • Maaeluminister Mart Järvik sai koalitsiooni usalduse ja jäi novembris ametisse häältega häältega 43:51.

Jüri Ratase umbusaldamine kukkus läbi. 

FOTO: Tairo Lutter

Põhjalikumat ülevaadet saad lugeda juba sel laupäeval poliitikatoimetuse aastaradarist! 

Tagasi üles
Back