Video ja fotod: EKRE juhatus istus mitu tundi koos, kuid ei jõudnud veel uue ministrikandidaadini
Võimalikke kandidaate lisandus ka väljastpoolt erakonda

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhatus kogunes õhtul koosolekule, et arutada muu hulgas ka seda, kes võiks saada uueks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministriks. Täna uue ministrikandidaadi leidmiseni ei jõutud.

Õhtul kella viiest alanud juhatuse koosolekule tuli teiste seas kohale ka EKRE auesimees ja president Arnold Rüütel. Koosolek kestis mitu tundi, kuid ministrikandidaadini ei jõutud ning võimalike kandidaatide nimesid ei soovinud erakond avalikustada.

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles kohapeal ajakirjanikele: «Mida te soovite siit saada, ma ei anna praegu kommentaare.» Ta väitis, et juhatus ei arutagi praegu ministrikandidaati puudutavat ja lisas, et laupäeval toimub erakonna volikogu. 

EKRE esimees, siseminister Mart Helme rääkis pärast koosolekut, et uue ministrikandidaadi leidmisega läheb veel aega. Kui Helme ütles varem Postimehele, et erakonnal on kolm ministrikandidaati, kes kõik kuuluvad küll erakonda, aga mitte riigikokku, siis täna tõid juhatuse liikmed tema sõnul veel võimalikke kandidaate veel esile ning neid hakatakse arutama volikogul. 

«Kandidaate on õhtuks veel juurde tulnud, sest juhatuse liikmed pakkusid veel omapoolseid ja nüüd on vaja nendega võtta ühendust, nendega kohtuda ja vaadata, kas keemiad ja visioonid klapivad. Selles mõttes oli meeldiv üllatus,» rääkis Helme. Ta ütles, et enamik pakutud kandidaate kuulub EKREsse, kuid mitte kõik.

Kas erakond võiks uue ministrikandidaadi nimega avalikkuse ette tulla laupäeval toimuval volikogul? «Ma ei julge seda laupäeva puhul küll öelda, et me seal... Me tahaksime, sest põhikiri näeb ette, et volikogu kinnitab ministrikandidaadid ja me ei ole huvitatud sellest, et me nädala pärast volikogu uuesti kokku kutsume või teeme mingisuguse veebivolikogu või muud taolist, aga ma vekslit välja ei anna praegu,» vastas Helme.

Laupäeval toimub Tartus EKRE volikogu, kus on päevakorras EKRE auesimehe Arnold Rüütli sõnavõtt, erakonna esimehe Mart Helme ettekanne poliitilisest olukorrast Eestis ning poliitilise avalduse vastuvõtmine. EKRE volikogusse kuuluvad erakonna auesimees, esimees ja aseesimehed, erakonna parlamendiliikmed, kongressil valitud volikogu liikmed, ühenduste esimehed ning maakonna- ja linnaühenduste esimehed. Maakonna- ja linnaühenduste volitusel kuulub täiendavalt volikogusse üks esindaja iga 300 liikme kohta.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo (EKRE) esitas eile õhtul oma lahkumisavalduse peaminister Jüri Ratasele (Keskerakond), kes võttis selle vastu ning edastas president Kersti Kaljulaidile. Kingo astus tagasi valetamise pärast.

Esmaspäeval ütles Kingo riigikogu liikmete küsimustele vastates, et pole endise Tallinna Televisiooni saatejuhi Jakko Väliga tema nõunikuks saamise teemadel kohtunud ega rääkinud.

«Mina ei ole temaga kohtunud, ütlen kohe otse välja!» kinnitas Kingo, lisades, et ta pole Väliga ka rääkinud ministri nõunikuks saamise teemal. «Mina ei ole kohtunud temaga. Väga julgelt võin seda öelda. Me ei ole kohtunud, me ei ole rääkinud sel teemal,» valetas Kingo riigikogus parlamendisaadikute küsimustele vastates.

Eile õhtul ütles aga majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, et Kingo oli vastupidiselt väidetule teinud ministeeriumile ettepaneku Jakko Väliga töölepingu sõlmimiseks ning see leping oli ka sõlmitud.‬ 

Mõned tunnid hiljem teatas Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, et Kingo esitas lahkumisavalduse. «Kujunenud olukorras ei pea ma võimalikuks ministrina jätkata,» ütles Kingo erakonna pressiteates.

Tagasi üles