Riigikogu liige valetas tele-eetris

Urmas Reitelmann.

FOTO: Mihkel Maripuu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liikmeks pürgiv Urmas Reitelmann (EKRE) ütles eile väliskomisjoni liikmetega kohtumise järel «Aktuaalsele kaamerale», et tema aastaid tagasi tehtud Facebooki postituse avaldamise järel puhkenud skandaali kohta pole temalt keegi midagi küsinud. See on vale. 

2015. aasta augustis avaldas toona Eesti Kaitseliidu avalike suhete osakonna spetsialistina töötanud Urmas Reitelmann sotsiaalmeedias postituse, kus nimetas Eestis elavaid venelasi tibladeks ning pagulasi mugavusprussakateks.

Kommentaarisooviga telefoni teel Reitelmanni poole pöördudes ja talle postituse sisu täpsustades ei soovinud Reitelmann teemast rääkida, kirjutas neli aastat tagasi Delfis käesoleva artikli autor. Toonased katsed Reitelmanniga uuesti telefonitsi ühendust saada jäid tulemuseta.

Reitelmanni väitis aga eile riigikogu väliskomisjoni liikmetega kohtumise järel, et tema käest pole keegi midagi skandaali kohta küsinud. «Minu käest ei ole keegi midagi küsinud. Eesti ajakirjandusel ei ole kombeks uurida taustasid, vaid on silt otsa ette,» ütles ta «Aktuaalsele kaamerale».  

Eilset kohtumist kirjeldas Reitelmann nii: «Küsiti, täpsustati kunagise skandaali üksikasju, mis oli ka ausalt öeldes esimene kord, kui seda üldse keegi minu käest küsib. Meil oli selline suuremat sorti minuvastane vaata et kahekuune meediapeks, ilma et minu käest oleks keegi seletusi küsinud. Nii et andsin oma seletused, avasin taustad,» ütles ta eile «Aktuaalsele kaamerale»

SKANDAALNE POSTITUS:

«Kus sa näed põgenikke? Euroopasse valgub saast, põgenikud istuvad peredega Süüria piiri lähedastes põgenikelaagrites koos peredega, et oodata võimalust naasta koju. Meile pürgib tavaline inimrämps, keda tuleb tõrjuda kõikide vahenditega. Eestis parasiteerib 300 000 tibla, kes ei ole siia adapteerunud, kuidas oleks Sinu arvates võimalik inimesteks muuta neid miljoneid siiapürgivaid mugavusprussakaid?» kirjutas Urmas Reitelmann oma Facebooki leheküljel 2015. aasta augustis. 

Reitelmann pürgib ENPAsse 

Nüüd on Reitelmann EKRE fraktsiooni soosik ENPA liikmeks, tema kandidatuur otsustatakse väliskomisjonis hääletusega sel neljapäeval. ENPA Eesti delegatsiooni kuuluv Indrek Saar märkis, et Reitelmanni sõnavõtud võivad pärssida kogu delegatsiooni tööd Euroopas. «Eesti välisdelegatsiooni liikmena on selge, et Eesti pälvib sellel teemal kriitikat. Eriti, kui arvestame sellega, et räägime Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee delegatsioonist,» sõnas Saar. 

Ta lisas, et Eestis kujundatud väärtushoiakud, mis puudutavad demokraatiat, inimõigusi ja õigusriiki, pärinevad suuresti sellest organisatsioonist. «Need põhimõtted on seal sõnastatud ja me tegelikult ilmselt ei pane tähele, kui suur osa meie riigi väärtuspõhimõtetest on selle organisatsiooni põhimõtete kaudu sõnastatud.»

«Arvestades seda konteksti, siis kui Eesti delegatsioonil tuleb seal suur osa oma energiast kulutada mitte sellele, et seista demokraatia ja inimõiguste eest ja tänasel keerulisel hetkel seista selle eest, et see organisatsioon jätkuvalt neid põhimõtteid esindaks ka kõigis oma tegudes, muuhulgas ka näiteks selles, kuidas suhtutakse Venemaa agressiooni Ukrainas ja Gruusias,» lisas Saar. 

«Kui Eesti delegatsioon peab hakkama märkimisväärne osa oma ajast seletama seda, mis on Urmas Reitelmann oma väljaütlemistega mõelnud on, siis see kindlasti mõnevõrra halvab meie tööd ja selles kontekstis on ilmselt väga mõistlik väga põhjalikult kaaluda, kas sellise otsuse tegemine Eesti parlamendi poolt on põhjendatud või ei,» sõnas Saar kokkuvõtteks.  

Tema sõnul olnuks lihtsaim lahendus, kui koalitsioon, eesotsas EKREga oleks leidnud kandidaadi, kellele ei oleks olnud sellist avalikku «saba». 

«Me otsustasime nii, et nõunikud valmistavad otsuse projekti neljapäevaks koos Urmas Reitelmanni nimega, aga lõplik otsus on siis neljapäeval,» ütles väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa (Keskerakond). 

ENPA Eesti delegatsiooni juht Maria Jufereva-Skuratovski on varem Reitelmanniga kohtunud. «Saan öelda, et mina ENPA Eesti delegatsiooni juhina vestlesin temaga. Küsisin, kuidas ta saab kommenteerida oma väljaütlemisi. Ta ütles, et kahetseb neid, need ei ole tema tõekspidamised. Aga mis siin öelda: mis oli kunagi välja öeldud, ei saa tagasi võtta,» ütles Jufereva-Skuratovski eelmisel nädalal.

Nii kutsuti Reitelmann riigikogu väliskomisjoni istungile aru andma ning tema kandidatuuri üle hääletatakse sel neljapäeval. Järgmine ENPA istung toimub jaanuaris ning selleks ajaks loodetakse delegatsiooni koosseisu puudutav küsimus lahendada.

ENPA Eesti delegatsioon 

ENPA Eesti delegatsioonis on hetkel neli liiget: delegatsiooni juht Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond), Eerik-Niiles Kross (Reformierakond), ning asendusliikmed Indrek Saar (SDE) ning Raivo Tamm (Isamaa). EKRE delegatsiooni liige Jaak Madison sai valituks Euroopa Parlamenti ning sellest ajast on käinud EKRE liikme otsingud ENPAsse. ENPA Eesti delegatsiooni on võimalik saada ka kuues liige riigikogu suurimast fraktsioonist Reformierakonnast. 

ENPA on Euroopa vanim rahvusvaheline parlamentaarne assamblee, mille esimene istung toimus 1949. aasta 10. augustil. Euroopa Nõukogu roll on kaitsta liikmesriikide põhiväärtusi: inimõigusi, õigusriigi printsiipe ja demokraatiat.

Tagasi üles
Back