Minister Järvik tunnistas, et pole ise ka oma valitsemisalas toimuvaga rahul

Maaeluminister Mart Järvik.

FOTO: Matti Kämara / Põhjarannik

Hiljuti eelarvekõneluste laua tagant tõusnud maaeluminister Mart Järvik (EKRE) tunnistas, et pole ise ka rahul põllumeestele eraldatud üleminekutoetuse summa suurusega ning andis lootust, et ehk leitakse põllumeeste jaoks veel täiendavaid vahendeid. 

Valitsus kiitis möödunud nädalal heaks ja andis riigikogule arutamiseks ning kinnitamiseks järgmise aasta riigieelarve, kust selgus, et vaatamata varasematele lubadustele vähendatakse järgmisel aastal põllumeeste üleminekutoetuste summat 15,3 miljonilt eurolt viiele miljonile eurole. 

«On tõsi, et põllumehed ei ole rahul ega saagi olla rahul riigieelarves üleminekutoetuste real oleva summaga,» kommenteeris maaeluminister Mart Järvik (EKRE). Teatavasti lubas Järvik veel suve keskel intervjuus Maalehele, et põllumeeste üleminekutoetus peab jätkuma ja maksimaalses määras. Maksimaalses määras tähendanuks aga 15,3 miljoni euro ulatuses. Nüüd plaanitav viie miljoni euro suurune üleminekutoetus on põllumeestele suureks pettumuseks. 

«Ma ei ole ka ise sellega rahul, et seal on toetuse summaks ainult viis miljonit eurot. Kuid kui lähtuda faktist, et kaks nädalat varem oli sellel eelarvereal ainult ümmargune null, sest riigieelarve baasrahastusse üleminekutoetust kirjutatud ei olnud ja me suutsime ikkagi leida kolmandiku vajaminevast summast, siis jääb hinge ikkagi väike lootus...» selgitas maaeluminister. 

Ühtlasi andis minister lootust põllumeestele veel täiendava raha leidmiseks. «Riigieelarve kinnitab riigikogu ja niikaua, kuni eelarvemenetlus pole alanud, elan ma mõttega, et me leiame valitsuskoalitsiooniga siiski põllumeeste jaoks veel täiendavaid vahendeid,» sõnas Järvik kokkuvõtteks. 

Millal maaeluminister põllumeeste delegatsiooniga kohtub, pole veel teada. 

Tänasel erakorralisel Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu kohtumisel Mäos moodustasid põllumehed delegatsiooni kohtumisteks valitsuse ja riigikogu fraktsioonidega. Kohtumiste järel otsustatakse, mis saab edasi. Riigikogu peab järgmise aasta riigieelarve seaduse vastu võtma hiljemalt detsembris. Välistatud pole ka põllumeeste meeleavaldus. 

  • Loe lähemalt SIIT

«Rohkem kui null»

Üleminekutoetusi makstakse piimakarja-, põllukultuuride, lihaveise- ja lambakasvatajatele. 2017. aastal oli toetuse suuruseks 19,2; 2018. aastal 18,4 ning 2019. aastal 16,9 miljonit eurot. Nii oodati järgmise aasta eelarvest 15,3 miljonit eurot. Praeguste plaanide järgi saadakse aga 5 miljonit eurot. «Kevadel oli selle rea peal null. Viis miljonit on rohkem kui null miljonit,» põhjendas rahandusminister Martin Helme möödunud nädalal riigieelarvet tutvustaval pressikonverentsil. 

Üleminekutoetused on üks oluline osa Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika kokkuleppest aastateks 2014–2020. Reformierakonna juhitud valitsus jättis aastatel 2014–2016 üleminekutoetused põllumeestele maksmata. Keskerakonna juhitud eelmine, sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga moodustatud valitsus taastas põllumeestele üleminekutoetuste maksmise. 

Tagasi üles