Opositsiooni maksumuudatuste eelnõud läbisid esimese lugemise

Maksud. Pilt on illustratiivne.

FOTO: Thomas Klee / PantherMedia / Thomas Klee

Riigikogu tänasel istungil läbis esimese lugemise Reformierakonna eelnõu vabastada kõik pensionid keskmise vanaduspensioni ulatuses tulumaksus ning sotsiaaldemokraatide eelnõu sotsiaalmaksuseaduse muudatuseks. 

Reformierakonna fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõuga tahetakse vabastada kõik pensionid keskmise vanaduspensioni ulatuses tulumaksust.

Seletuskirjas märgitakse, et selline muudatus laieneb ka toitjakaotuspensionile ja töötavatele pensionäridele. Muudatus hõlmab väljamakseid kõikidest pensionisüsteemi sammastest.

Eelnõu kohaselt kehtestab valitsus oma määrusega keskmise vanaduspensioni arvestamise korra, et tagada igakuiselt keskmise vanaduspensioni tulumaksuga maksustamata jätmine.

Keskmine vanaduspension on sotsiaalkindlustusameti andmetel 2019. aasta 1. aprillist 483 eurot kuus. Järgmine pensionite korraline indekseerimine toimub 2020. aasta esimeses kvartalis ning siis peaks olema keskmiseks vanaduspensioniks 528 eurot. Tulumaksuvabastus on 500 euro suuruselt sissetulekult. 

«Meie eelnõule antud arvamuses ütles valitsus, et riigieelarve strateegias on planeeritud pensionäridele täiendav 50-eurone tulumaksuvabastus. Üleeile avaldatud eelarvest aga saime teada, et sellist tulumaksuvabastust ei tule ning juba keskmiselt pensionilt tuleb hakata maksma tulumaksu,» märkis riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Maris Lauri.

Eelnõuga loodetakse Lauri sõnul taastada olukord, kus kõiki pensionäre koheldakse võrdselt ja õiglaselt. «Eelnõu läheb nüüd teisele lugemisele, aga mäletame, et eelmises riigikogu koosseisus seisis meie töötavate pensionäride eelnõu mitu aastat komisjonis riiulil ega liikunud edasi. Loodame, et seda seekord ei juhtu,» sõnas Lauri.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõuga tahetakse langetada sotsiaalmaksu määra 13 protsendile nendelt maksetelt, mille tööandja teeb töötaja pensionifondi. Seejuures kehtiks see madalam määr neile sissemaksetele, mis ei ületa tulumaksuseaduses sätestatud tulumaksuvabastuse piirmäära.

Kehtiva sotsiaalmaksuseaduse alusel tuleb tasuda tööandja pensionifondi tehtud maksetelt sotsiaalmaksu 33%. Eelnõuga tahetakse motiveerida tööandjaid tegema suuremas mahus makseid töötaja vabatahtlikku pensionikindlustusse ja suunata sellega ka töötajaid ise oma pensioniks täiendavalt koguma.

Tööandja pensionifond on vabatahtlik töötaja pensionifond, kuhu võib oma töötajate, avalike teenistujate või juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorganite liikmete eest teha sissemakseid. Tulumaksuseaduse kohaselt ei tohi need summad ületada kalendriaastas 15% isiku brutotöötasust või 6000 eurot.

Tagasi üles