Reformierakond tahab Ratase usaldushääletuse teha tuleval esmaspäeval

Kaja Kallas esitas riigikogule oma valitsemise alused ning küsis volitusi valitsuse moodustamiseks.

FOTO: Mihkel Maripuu

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et fraktsioon tahab peaminister Jüri Ratase usaldushääletuseks riigikogu erakorraliselt kokku kutsuda tuleval esmaspäeval.

«Me just lõpetasime teksti viimistlemise ja kokku leppimise sotsiaaldemokraatidega ja nüüd hakkame järjest allkirju sinna peale küsima,» ütles Kallas ERR-i uudisteportaalile.

«Selles tekstis seisavad need etteheited, mis meil Jüri Ratasele on,» avas Kallas pisut umbusaldusavalduse sisu.

Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek Saar ütles, et nad teevad Reformierakonnaga koostööd. «Kuna ka sotsiaaldemokraatidel pole mingit põhjust peaministrit usaldada, mis puudutab seda, kuidas see valitsus on moodustatud ja kuidas seda valitsust on juhitud,» lausus Saar.

Reformierakond otsustas avaldada peaminister Jüri Ratasele umbusaldust seoses politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori Elmar Vaheri ebaseadusliku ametist tagandamise katsega.

Istungi kokkukutsumiseks mitu võimalust

Erakorralise istungi kokkukutsumiseks on mitu võimalust. Riigikogu erakorralise istungjärgu kutsub riigikogu esimees ning selleks peab tegema ettepanku kas president, valitsus või viiendik riigikogu 101-liikmelisest koosseisust.

Vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seadusele on ka umbusaldusavalduse algatamiseks vajalik viiendiku riigikogu koosseisu allkiri. Et ainuüksi riigikogu Reformierakonna fraktsioonis on 34 saadikut, ei ole viimane opositsioonile probleem. Paika tuleb panna nii aeg kui umbusaldamise päevakord kui ka esitada umbusalduse põhjendus.

Seaduse järgi võetakse valitsusele, peaministrile või ministrile umbusalduse avaldamise nõue päevakorda kõige varem ülejärgmisel päeval pärast nõude esitamist, kui valitsus ei nõua kiiremat otsustamist. 

Valitsusele, peaministrile või ministrile on avaldatud umbusaldust, kui selle avaldamise poolt on riigikogu koosseisu enamus ehk 51 riigikogulast. 

Tagasi üles