Ratase umbusaldamist üritatakse esimesel võimalusel

Peaminister Jüri Ratas riigikogu kõnepuldis.

FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Riigikogu erakorralist istungit peaminister Jüri Ratase umbusaldamiseks on Postimehe andmetel oodata tõenäoliselt selle nädala teises pooles või uuel nädalal. 

Erakorralise istungi kokkukutsumiseks on mitu võimalust. Riigikogu erakorralise istungjärgu kutsub riigikogu esimees ning selleks peab tegema ettepanku kas president, valitsus või viiendik riigikogu 101-liikmelisest koosseisust.

Vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seadusele on ka umbusaldusavalduse algatamiseks vajalik viiendiku riigikogu koosseisu allkiri. Et ainuüksi riigikogu Reformierakonna fraktsioonis on 34 saadikut, ei ole viimane opositsioonile probleem. Paika tuleb panna nii aeg kui umbusaldamise päevakord kui ka esitada umbusalduse põhjendus.

Seaduse järgi võetakse valitsusele, peaministrile või ministrile umbusalduse avaldamise nõue päevakorda kõige varem ülejärgmisel päeval pärast nõude esitamist, kui valitsus ei nõua kiiremat otsustamist. 

Valitsusele, peaministrile või ministrile on avaldatud umbusaldust, kui selle avaldamise poolt on riigikogu koosseisu enamus ehk 51 riigikogulast. 

Ratas kohtub Kaljulaidiga

Reformierakond otsustas avaldada peaminister Jüri Ratasele umbusaldust seoses politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektori Elmar Vaheri ebaseadusliku ametist tagandamise katsega. Viimase teema ning ka poliitilise olukorra arutamiseks kohtub peaminister täna õhtul president Kersti Kaljulaidiga. 

«Eestil ei ole toimivat valitsust ja selle eest vastutab peaminister. Valitsuse ministrid ületavad võimupiire, ei pea seadusi ja reegleid millekski, sisuliselt sülitavad õigusriigi peale ja peaminister vaatab seda pealt ja ütleb, et kõik on hästi. Peaminister vastutab nii selle segaduse kui ka varasemate segaduste eest ja seetõttu otsustame avaldada umbusaldust peaminister Jüri Ratasele,» ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas möödunud nädala lõpus. 

Umbusaldamisega on ähvardanud ka Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE), kuid nemad plaanivad umbusaldada Mart ja Martin Helmet.

Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Jüri Rataselt rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme viivitamatut ametist vabastamist. Vastasel juhul ootab Helmesid umbusaldamine riigikogus, teatas möödunud nädalal SDE.

«Neljapäev, 15. august oli viimaste kümnendite Eesti poliitika üks kõige mustemaid päevi. Me olime tunnistajateks sündmustele, mis seadsid ohtu õigusriigi toimimise ja demokraatliku riigikorralduse. Eesti inimesed ei ole sellist valitsust ja eriti ministreid Martin ja Mart Helmet ära teeninud. Vähim, mida valitsusjuht Jüri Ratas praegu teha saab, on minna presidendi juurde Helmete ametist vabastamise avaldusega,» ütles erakonna esimees Indrek Saar.

Saare sõnul korrutab peaminister nädalast nädalasse, et Eesti on õigusriik ja jääb selleks. «Nüüd peab peaminister näitama, kuidas ta lahendab olukorra, kus tema juhitava valitsuse rahandus- ja siseminister vilistavad õigusriigi põhimõtetele. Karika viimaseks piisaks oli oma volitusi ületades, dokumente fabritseerides ja valitsust ignoreerides kõrge riigiametniku survestamine, et ta ametist tagasi astuks,» rääkis Saar.

Sotsid on andnud Ratasele aega 21. augustini ning kui selleks ajaks pole Helmeid tagandatud, alustavad sotsiaaldemokraadid Helmete umbusaldamise protsessi.

Tagasi üles