Õiguskantsler nõustus prokuratuuri taotlusega Kallolt saadikupuutumatus ära võtta

Kalev Kallo riigikogus ametivannet andmas.

FOTO: Sander Ilvest

Õiguskantsler Ülle Madise allkirjastas reedel otsuse, millega ta nõustus prokuratuuri taotlusega riigikogu liikmelt Kalev Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmiseks.

Prokuratuur süüdistab Keskerakonda kuuluvat Kalev Kallot kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele, teatas rahvusringhääling.

Põhiseadus sätestab, et riigikogu liige on puutumatu, teda saab kriminaalvastutusele võtta ainult õiguskantsleri ettepanekul riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul.

Prokuratuur tegi aprillis õiguskantslerile taotluse, et võtta ära kohtu all oleva riigikogu liikme Kalev Kallo saadikupuutumatus.

Prokuratuur süüdistab Kalev Kallot kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele. Kallo on üks osalisi niinimetatud Savisaare protsessis, mille peaosaline oli Keskerakonna endine esimees ja Tallinna ekslinnapea Edgar Savisaar.

Mullu detsembri lõpus tegi riigikohus otsuse, millega Edgar Savisaar vabastati tema tervisliku seisundi tõttu kohtu alt. 

Riigiprokuratuur süüdistas Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna. 

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistab riigiprokuratuur ettevõtjaid Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Hillar Tederit ja Vello Kunmanit. 

Ekspoliitikut ja Rahvaliidu endist esimeest Villu Reiljani süüdistati Savisaarele altkäemaksu vahendamises. 

Omastamisele kaasaaitamises süüdistatavana oli kohtu all ka Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser, kuid tema suhtes lõpetati menetlus oportuniteediga. 

Kohtuprotsess algas Harju maakohtus 2017. aasta 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi. 

Kohtu all olnud ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses. 

2017. aasta oktoobris kinnitas maakohus Reiljani altkäemaksu vahendamise kriminaalasjas riigiprokuratuuriga sõlmitud kokkuleppe, mille järgi pidi Reiljan karistusena maksma riigile veidi üle 33 000 euro. 

Tagasi üles
Back