Ilmar Raagile meenutab Helmete lubatud «plahvatus» Aafrika riikide kogemusi
Kuula saadet!

Mart Helme siseneb Stenbocki majja. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES

FOTO: SANDER ILVEST /

Tänases Kuku raadio saates «Kaks ühes» pakkus režissöör ja kommunikatsiooniekspert Ilmar Raag välja kolm stsenaariumi, missuguseks võib kujuneda Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saatus Eesti poliitilisel areenil.

Esimene võimalus on Raagi sõnul nn vaikse tsükli stsenaarium, mis peab silmas, et poliitilisel maastikul toimuvad ikka tõusud ja mõõnad: uus jõud tekib ja siis kaob vaikselt – ning tema teemad lähevad üle teiste erakondade või liikumiste agendasse. «On võimalik, et mõne aja pärast hakkab EKRE populaarsus murenema, nõnda nagu murenes Res Publica populaarsus, nagu Keskerakond praegu vähikäiku teeb, nagu oli Reformierakond vahepeal suures madalseisus,» arutles Raag. «Miski ei ütle, et EKRE on tuhandeaastase rahuriigi garantii.»

Teine ja kõige halvem variant on Raagi sõnul see, et rahulolematus jääb pulbitsema, ei kuhugi kao, ja pöördepunktiks on plahvatus. Selliseid arenguid on ette tulnud mitmes maailma riigis. «Helmete esinemine (viide Mart ja Martin Helme ähvardamisele tänavarahutustega juhul, kui EKRE võimule saama ei peaks – VK) meenutab mulle Aafrika riikide kogemusi, kus tekivad verised tihti pärast valimisi tänavarahutused – kui mõni osapool ei ole rahul valimistulemustega või võimu jaotamisega pärast valimisi: demokraatlik protsess ei olnud nende meelest piisav ja seda on vaja mõne vägivaldse sammuga toetada,» kõneles ta. «Aafrika grupeeringute ja erakondade retoorika on enamasti valgemast valgem, nad kasutavad kõige paremasse tulevikku suunavaid ilusaid sõnu. Jutt on selline, et teist väljapääsu ei ole.»

Kolmanda võimalusena nimetas Raag seda, et EKRE saab valitsusse, valitseb mõnda aega ja muutub ise, kohaneb uue rolliga. See oleks siis nagu soomlaste kogemus, mis on aga pigem Euroopas erand kui reegel.

«Kaks ühes» on Kuku raadio eetris igal teisipäeval kella ühest kaheni. Saadet juhib Vilja Kiisler. Tänast saadet saab kuulata siit

Tagasi üles