Ministeerium ärgitab valijaid paberist loobuma (1)

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
E-valijakaart.
E-valijakaart. Foto: Siseministeerium

Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valijad saavad otsustada, kas soovivad valijakaarti paberil postkasti või elektroonilisel kujul. Siseministeerium soovitab riigikogu valimisteks paberivaba valijakaarti.

Enne valimisi saadab riik igale hääleõiguslikule inimesele valijakaardi, millel on info valimise aja ja koha kohta. Praegu on valijatel õige aeg otsustada, kas valijakaart tuleb paberil valija elukoha aadressile või paberivabalt e-postkasti.  

«Et valijakaart saada mugavalt oma e-postkasti, soovitame oma eesti.ee e-posti aadressi suunata igapäevaselt kasutatavale e-posti aadressile.»

«Sel aastal on lausa kaks korda võimalik oma hääl anda – märtsikuus riigikogu valimistel ja maikuus Euroopa Parlamendi valimistel. Et valijakaart saada mugavalt oma e-postkasti, soovitame oma eesti.ee e-posti aadressi suunata igapäevaselt kasutatavale e-posti aadressile,» sõnas siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna juhataja Enel Pungas.

Kellel juba on eesti.ee e-posti aadress suunatud, ei ole midagi lisanduvat vaja teha. Tänavuste valimiste eel saab paberivaba valijakaardi üle 300 000 inimese, kelle eesti.ee e-posti aadress on juba isiklikule e-posti aadressile suunatud.

Eesti.ee e-posti aadressi saab suunata siin ja selleks on vaja leheküljele ID-kaardi, mobiil-ID või internetipanga kaudu siseneda.

Siseministeerium paneb valijatele südamele, et paberivaba valijakaardi saamine ei tähenda, et inimene peaks kindlasti e-hääletama – oma hääle saab endiselt anda ka valimisjaoskonnas. Valijakaarti ei pea hääletama minnes kaasa võtma.

Enne riigikogu valimisi tuleks üle vaadata ka oma rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmed. Valijale määratakse valimisjaoskond nende aadressiandmete alusel, mis on rahvastikuregistris 1. veebruari seisuga. Kehtivaid elukoha andmeid saab kontrollida eesti.ee portaalis. Kui elukohaandmed on muutunud, saab seal samas esitada elukohateate oma uue aadressiga. Elukohateate võib esitada ka elukohajärgsesse valla- või linnavalitsusse kohale minnes.

Valijakaardid saadetakse veebruari esimese kahe nädala jooksul. Riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil. E-hääletamine ja eelhääletamine maakonnakeskustes algavad 21. veebruaril ja eelhääletamine kõikides jaoskondades 25. veebruaril.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles