Vabaerakond tahab riigikogu valimistele valimisliite

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Vabaerakond.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Vabaerakonna idee on muuta seadust nii, et riigikogu valimistel saaks esitada kandidaatide nimekirju ühiselt, erakondade valimisliiduna. 

Vabaerakond esitas täna parlamendile arutamiseks riigikogu valimiste seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on uuesti lubada riigikogu valimistel esitada kandidaatide nimekirju mitme erakonna poolt ühiselt – erakondade valimisliiduna.

«Seda oleks vaja juba märtsikuu valimisteks. Praegu seadus aga seda ei luba. Sel viisil on edukamad erakonnad tõrjunud uustulnukaid ja konkurente,» seisab fraktsiooni pressiteates. 

«Valimisliidud olid lubatud ja enamiku kandidaatide nimekirjade esitajad kahel riigikogu valimisel, 1992. ja 1995. aastal,» ütles Jüri Adams. Ta lisas: «Erakondade valimisliidud keelati vahetult enne 1999. a. Riigikogu valimisi. Selle põhjused, ja tookord valimisliitude keelamise poolt hääletanute motiivid, ei ole praeguseni selged. Me ei näe, et sellel keelul oleks mingit sisulist õigustust. Arvame, et mitme erakonna ühise kandidaatide nimekirja mittelubamine on vastuolus põhiseadusega.»

«Põhiseaduse kohaselt peavad kehtivad piirangud olema demokraatlikus ühiskonnas vajalikud, ega tohi moonutada piiratavate õiguste ja vabaduste olemust. Ühingutelele peavad olema tagatud õigused ühiselt tegutsemiseks,» toonitatakse pressiteates. 

    Tagasi üles