Herkel: Tsahkna ideid tuleb toetada 90 protsendi ulatuses
Täiendatud kell 18.24

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Andres Herkel.

FOTO: Eero Vabamägi

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul tuleb toetada riigikogu liikme Margus Tsahkna parlamendireformi ideid 90 protsendi ulatuses.

Herkel märkis, et Tsahkna ettepanekud otsivad lahendust samadele probleemidele, mida Vabaerakond on korduvalt tõstatanud.

«Olen aga väga skeptiline riigikogu liikmetele isiklike abide osas. Kuni saadikud on suures sõltuvuses erakonnast ja fraktsioonist, kuhu nad kuuluvad, tähendab see 101 uue broileri palkamist. Kõigepealt peab riigikogu end valitsuse ja erakondade suhtes kehtestama ja näitama institutsiooni iseseisvust. Selleks pole abisid tarvis, vaid poliitilist julgust, mida suurte erakondade saadikutel alatasa napib,» ütles Herkel.

Ligi: Tsahkna ettepanekute tõlge eesti keelde on «Vali mind veelkord!»

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi sõnul on Margus Tsahkna parlamendi töö reformimise ettepanekute tõlge eesti keelde «Vali mind veelkord!».

Ligi märkis tänases Postimehes ilmunud Tsahkna ettepanekuid kommenteerides, et iga poliitiku kohus on olla oma ameti ja institutsiooni vääriline, olla keskmisest haritum ja töökam ning saada iga päev paremaks. Ligi nentis, et kodaniku huvi on targad ja töökad juhid.

«Margus Tsahkna on võtnud vastupidise suuna, nähes  ametit peost pudenemas, kirjutab ta riigikogu vastavaks enda teadmistele ja pingutusele. Mitte ühtegi tema ettepanekut ei saa praegu eesti keelde tõlkida teisiti kui «Vali Veelkord!»,  peenemas kirjas «Ma pole küll koolis käinud ega oska midagi, aga olen see-eest odav»,» ütles Ligi.

Keskerakond võib arutada riigikogu reformimist augusti lõpus

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kersti Sarapuu sõnul koguneb fraktsioon augusti lõpus seminarile, kus ühe teemana võivad arutlusele tulla ettepanekud riigikogu reformimiseks.

«Ettepanekuid Riigikogu töökorralduse muutmiseks kipub rohkem olema iga nelja-aastase valmistsükli eel, mis annab kritiseerijale kiire ja lihtsa tähelepanu,» ütles Sarapuu.

Juhtimiskonsultant: saadiku palga ja tööaja vähendamisega riigikogu ei tugevda

Juhtimiskonsultant Mait Raava hinnangul on Margus Tsahkna püstitatud nõrga riigikogu probleem ülimalt aktuaalne, kuid seda ei lahenda tööaja ja palga vähendamisega.

Riigikogu liige Margus Tsahkna pakkus tänases Postimehes välja Riigikogu reformimise kava. Kokkuvõtvalt soovitab Tsahkna vähendada riigikogu liikmete tööaega ja palka, tõsta nõunike abil riigikogu kompetentsi, tagada erakondade väiksem ja võrdsem rahastamine riigieelarvest ning muuta üleriigilised valimisnimekirjad avatuks.

Juhtimiskonsultant Mait Raava hinnangul on Margus Tsahkna püstitatud nõrga riigikogu probleem on õige ja ülimalt aktuaalne. «Täpsemalt muretseb ta selle üle, et valdkondade asjatundjad ei soovi oma aega, teadmisi ja kogemusi riigi tuleviku hüvanguks rakendada. Kahtlemata väärib Margus Tsahkna suurt tunnustust selle probleemi ülestõstmise eest, kuna praeguse olukorra jätkumine ja süvenemine ainult nõrgendab Eesti riiki,» märkis Raava.

Raava lisas, et Tsahkna arvates on nõrga riigikogu põhjusteks erakondade tagatubade valimisnimekirjas soodsate kohtade nimel diilitamine ehk tagatubade manipulatsioone võimaldavad üleriigilised suletud nimekirjad, riigikogu liikmete vähenenud võimekus ise eelnõusid menetleda ja seetõttu sõltuvus erakondade tagatubadest ja ebavõrdses konkurentsiolukorras erakonnad tänu proportsionaalsetele riigieelarvelistele eraldistele. «Kõiges selles saab temaga ainult nõustuda,» nentis Raava. «Nagu ka tema pakutud lahendustega maksta kõigile riigikogu esindatud erakondadele võrdselt ja muuta üleriigilised nimekirjad avatuks. Selles osas on tema argumendid ilmsed ja veenvad ning lahendused vajalikult radikaalsed.»

Kuid paraku ei saa Raava sõnul Tshaknaga nõustuda selles, et probleemiks on riigikogu liikmete tavapärast elu edasi elamist takistav töökorraldus ja töösse investeeritud ajaga mittevastavuses olev palgasüsteem. «Seetõttu pole ka asjakohased tema ettepanekud kehtestada kokkusurutumad töötsüklid ja töömahust sõltuv palk,» ütles Raava. «Samuti ei saa nõustuda sellega, et personaalsed nõunikud lahendaksid riigikogu liikmete vähese kompetentsuse küsimuse. Nende küsimuste mõistmises jääb ta paraku liialt pinnapealseks.»

Raava hinnangul peab selleks, et riigikogu liige suudaks vastutada Eesti elu korraldamise ja ühise hüvangu eest, peab ta töötama  täiskoormusega ja intensiivselt ning täiendama ennast pidevalt oma valdkonnas ja õigusloomes. «Ühe nõuniku palkamisel ei ole mõtet, kuna riigikogu liige peab kaasama mitmeid ja mitmeid eksperte ja meeskondi,» lausus juhtimisekspert. «Selleks, et riigikogu liige juhiks ise protsesse, peab tal endal olema tugev valdkonnakompetents ja elementaarne õiguskompetents. Lisaks peab ta olema liider, kes mõistab valdkonna trende, kel on ambitsioonikas visioon valdkonna arengust ja kes köidab järgijaid seda ellu viima.»

Ainult sellise kompetentsusega riigikogu liikmel on Raava kinnitusel vajalik autoriteet ekspertide kaasamiseks ühise hüvangu loomisel. Vastasel juhul ajavad eksperdid varjatult oma asja või lähevad konflikti, mida riigikogu liige kuidagi lahendada ei suuda. «On ilmselge, et sellisele riigikogu liikmele tuleb ka maksta palju - vähemalt seitse keskmist palka. See tõstaks hoobilt riigikogu liikme staatust ja usun, et väärikatest ja kompetentsetest kandideerijatest pole puudust,» ütles Raava.

Raava hinnangul ei tohi latti veelgi allapoole lasta, vaid viimane aeg on mõista, et nüüdisaja keerukas ja kiiresti muutuvas maailmas peab riigikogu liige oleme mitu korda võimekam ja kogenum keskmisest inimesest ning ka tasustatud vastavalt mitu korda paremini. «Ilma sellest peamisest arusaamiseta ei muutu riigikogu mitte kunagi tugevaks,» nentis Raava.

Tsahkna tegi parlamendireformiks neli ettepanekut

Margus Tsahkna avaldas tänases Postimehes arvamusloo, milles tegi viis ettepanekut riigikogu töökorralduse muutmiseks.

Esiteks soovitab Tsahkna tuua riigikogu täiskogu istungid seniselt kolmelt nädalalt ühele nädalale kuus. Arvestades, et riigikogu liige teeb kuus keskmiselt 42 tundi tööd, mahuks umbes 40-tunnine töönädal ühe nädala sisse.

Teiseks soovitab Tsahkna maksta riigikogu liikmetele keskmist palka. Senine töötasu säiliks vaid riigikogu juhatusel ja komisjonide juhtidel.

Kolmandaks soovitab Tsahkna määrata igale riigikogu liikmele abiline, kes aitaks tõsta tema kompetentsi seaduste koostamisel.

Neljandaks soovitab Tsahkna muuta erakondade rahastamise süsteemi ja anda kõigile riigikogusse pääsenud erakondadele riigipoolset toetust võrdselt.

Viiendaks soovitab Tsahkna muuta riigikogu valimistel üleriigilised nimekirjad avatuks, mis vähendab erakondade niinimetatud tagatubade mõju valimistulemustes.

Tagasi üles