Põlluaas: siseminister Anvelt peab oma kodakondsuse seaduspärasust tõendama

Siseminister Andres Anvelt.

FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Henn Põlluaasa sõnul peab siseminister Andres Anvelt kahtlused oma kodakondsuse seaduspärasuse suhtes veenvalt ümber lükkama või ametist lahkuma.

Põlluaas osutas, et tänases Õhtulehes väidab siseministeerium olevat Anvelti sünnijärgse Eesti kodaniku, kuid ajaloolane Jaak Valge tõestab samas ajalehenumbris vastupidist.

«Vastavalt Eesti vabariigi kodakondsuse seadusele omandab laps Eesti kodakondsuse, kui tema sündimise ajal vähemalt üks tema vanematest on Eesti kodakondsuses. Jaak Valge selgituse kohaselt puudus Eesti kodakondsus nii Anvelt riigikukutajatest ja kommunistidest vanaisadel Jaan Anveltil ja Richard Majakul kui ka väga suure tõenäosusega nende abikaasadel. Valge hinnangul ei saanud seetõttu kodakondsust olla ka Nõukogude Liidus sündinud Andres Anvelti vanematel Jaanil ja Rosal,» ütles Põlluaas.

Põlluaas märkis, et kui sünnijärgne kodakondsus vormistati Andres Anveltile valeandmete alusel, tuleb see seaduse kohaselt tühistada.

«Selline isik vajab Eestis viibimiseks viisat või elamisluba, mida tal ei ole. Samuti ei saa isik, kellel puudub Eesti kodakondsus olla ühegi erakonna ega riigikogu liige, olla valitavatel kohtadel või riigiametis. Ministril, kes vastutab Eestis korrakaitse ja julgeoleku eest, ei tohi kodakondsusküsimuses olla valgeid laike. Tahame valitsuselt ja julgeolekuorganitel selget ja dokumentaalset tõestust, kas Andres Anveltil on, ja mis alusel, Eesti kodakondsus või mitte,» ütles Põlluaas.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles