Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Keskerakonna rahaliigutaja jäi esialgu varju

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Riigikogulane Märt Sults | FOTO: Tairo Lutter

Ühe suurima regionaalse toetuse ehk nn katuseraha saab Keskerakonnalt tuleva aasta riigieelarvest Ida-Virumaa spordiklubi Idablokk, kellele kavatsetakse anda 30 000 eurot. Kui üldiselt seostati Korea võtluskunsti taekwondo’ga tegeleva spordiklubi toetamist Tallinna linnavolikogu esimehe Mihhail Kõlvartiga, siis tegelikult oli selle raha andmises põhiroll hoopis Märt Sultsil.

Keskerakond sai katuserahana välja jagada miljon eurot ja sellest märkimisväärne osa on plaanis saata Lüganuse valda Ida-Virumaal, kus kohalikel valimistel kandideeris keskerakondlasest parlamendisaadik Dmitri Dmitrijev. Kokku läheb piirkonda 65 000 eurot, sellest suurim osa, 30 000 eurot kavatsetakse anda MTÜ-le Spordiklubi Idablokk.

Idablokk on 2015. aasta novembris loodud spordiklubi, mis tegeleb Korea päritolu võistluskunsti taekwondo’ga. Klubi tegemisi toetab kodulehe andmetel Eesti Rahvuslik Taekwondo Föderatsioon.

Selle võitluskunstiga seoses meenub suuremale osale lugejaist tõenäoliselt keskerakondlane ja Tallinna volikogu esimees Mihhail Kõlvart – Eestis selles valdkonnas kõlavaim nimi, sel sügisel Põhja-Koreas rahvusvahelisel võistlusel käinud treener ja harrastaja.

Segadus liitudega

Olgu märgitud, et taewkwondo’s on kaks koolkonda. Põhja-Koreas korraldab võistlusi International Taekwondo Federation (ITF), Lõuna-Koreas paikneb aga laiemalt tunnustatud World Taekwondo Federation (WTF), mis on ka Rahvusvahelise Olümpiakomitee liige. Niisiis ongi Eesti Taekwondo Föderatsioonil, mille liige on ka Idabloki spordiklubi, veebilehel viide olümpiaalale. Eesti Taekwondo Liidu kodulehel, kus presidendiks Kõlvart, on eraldi info nii ITFi kui ka WTFi kohta.

Klubile Idablokk raha andmise puhul tundub loogiline tõmmata joon kohalikel valimistel rekordilise häältesaagi pälvinud Kõlvarti ning Ida-Virumaal Lüganuse vallas kandideerinud riigikogulase Dmitri Dmitrijevi vahele. Seda enam, et Kõlvart on Eesti Taekwondo Liidu president. Nii lihtne see aga ei ole.

«See klubi ei ole Eesti Taekwondo Liidu liige ja ausalt öeldes ma kuulen sellisest asjast (klubile 30 000 euro eraldamisest – A. P.) esimest korda,» ütles Kõlvart Postimehele. Ta ei välistanud, et tulevikus võiks klubist saada Eesti Taekwondo Liidu liige, ning ta iseloomustas klubi aktiivsena ja noorena. «Tulevikus on meil plaanis, et oleks kaks juriidilist keha: üks olümpiaalaga tegelev ja teine mitte, aga samas oleks konstruktiivne koostöö,» sõnas Kõlvart.

Selgub, et Idabloki spordiklubi toetamisele on kaasa aidanud hoopis keskerakondlasest parlamendi liige Märt Sults. Eesti spordiregistri andmetel kuulub sarnaselt Idablokiga 2015. aasta novembris asutatud Eesti Rahvuslikku Taekwondo Föderatsiooni ka MTÜ Tallinna Kunstigümnaasiumi spordikool, mille juhatuses on omakorda Sults.

Äriregistri andmetest selgub, et alates 21. detsembrist 2015 kuulub Sults ka Eesti Rahvusliku Taekwondo Föderatsiooni  juhatusse ning tema volitused peaksid registri andmetel kehtima kuni 3. detsembrini 2018.

Et Sults MTÜ Spordiklubi Idablokk tegemistele kaasa elab, võis näha ka Tallinna Televisioonis tänavu veebruaris eetrisse läinud saatest «Pikk vahetund», kus Sults käis kohapeal spordiklubi tegemisi kajastamas. Vaata Sultsi reportaaži alates 17.40 SIIT.

Märt Sults Tallinna Televisioonis saadet tegemas. | FOTO: Kuvatõmmis

Sults ütles Postimehele katuseraha teemat kommenteerides, et rääkida tuleks hoopis regionaalsest abist, mida iga parlamendi liige oma tunnetuse ja vajaduse järgi suunata saab. Saadet tehes sai riigikogulane enda sõnul kinnitust, et elu väljaspool Tallinna tuleb turgutada. «Niimoodi Idablokile ma selle raha suunasin,» sõnas Sults, kelle ettepaneku järgi peaks 5000 eurot saama ka Sitsi lasteaed Tallinnas.

«Igal saadikul on kohustus toetada oma piirkonda, kust ta on valitud saanud. See on eetiline kohustus juba, see ei ole mitte mingisugune mäng,» märkis Sults, kes 2015. aasta riigikogu valimistel kandideeris Tallinnas Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine piirkonnas.

30 000 eurot katuseraha peaks Ida-Virumaa spordiklubi kulutama võistlusmattide ja kaitsmete soetamiseks ning suvelaagriks. «Tean endise koolijuhina, kui palju asjad maksavad, see raha ei ole kaugeltki suur,» lisas Sults.

Eitab isiklikku seost

Sults kinnitas, et ei ole taekwondo föderatsiooni liige olnud juba ligi poolteist aastat, kuid  ei soovinud sealt lahkumise kuupäeva täpsustada. «See, kuidas registris on, on iseasi, seda ma ei oska kommenteerida,» sõnas Sults.

Asjaolu kohta, et Sults on registris märgitud föderatsiooni juhatuse liikmena, lisas ta: «Ei, sealt ei saa korruptsiooni kuidagi välja kaevata. Võite vaeva näha, aga korruptsiooni välja ei kaeva.» Samas tunnistas Sults, et kuulub MTÜ Tallinna Kunstigümnaasiumi spordikooli juhatusse, mis omakorda on seotud Eesti Rahvusliku Taekwondo Föderatsiooniga, ning on tuttav Idabloki spordiklubi juhatuse liikme Kalvo Salmusega.

«Jah, seal (kunstigümnaasiumi spordikoolis – A. P.) ma olen juhatuse liige, aga see ei puutu Idablokiga kokku. Idablokk on konkreetselt eraldiseisev föderatsioon, täiesti eraldi juriidiline isik, kuhu mina ei puutu. Ma käin neil vahetevahel külas, et näha, mida nad teevad,» kommenteeris Sults.

Seejuures on riigikogulane veendunud, et erakondlik toetus läheb õigesse kohta, kuna spordiklubi medalisaaki ning tulemuslikkust mitte tähele panna oleks tema sõnul sigadus. «See raha kindlasti toob lastele rõõmu ja Eestile kuulsust. Iga euro, mis sinna sisse panna, toob rahalisel või mis tahes kujul mitu korda tagasi. Selle raha bilanss on kindlasti positiivne,» selgitas parlamendisaadik.

Kui uurisin Sultsilt, kas olukorras, kus igal aastal kerkib küsimus, kas katuseraha üldse peaks jagama, leidis ta, et regionaalse toetuse jagamise metoodika tuleks teha jäigemaks kindla valemiga. «Kui sa jätad emotsioonile, empaatiale ruumi, tullakse ütlema ei tea mida, ei tea kuidas, levivad vandenõuteooriad, et kindlasti on keegi halb, varas, aga selle pärast ei maksa kõigile pommi kaela panna. See on väga inetu asi.»

KESKERAKONNA SUURIMAD TOETUSED:

50 000 eurot – MTÜ Voore
30 000 eurot – MTÜ Spordiklubi Idablokk
26 000 eurot – vanalinna hariduskolleegium
25 000 eurot – MTÜ Noorte Ettevõtjate Assotsiatsioon
23 400 eurot – MTÜ NarvaKassiTuba

Loe lähemalt: Keskerakonna ettepanekud

Tagasi üles