Keskerakond nurjas neljapäeval kooseluseaduse tühistamise arutelu

Keskerakondlased riigikogus.

FOTO: Liis Treimann

Keskerakond kasutas riigikogu töökorraldust ära selleks, et mitte lasta neljapäeval Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud kooseluseaduse tühistamise eelnõu riigikogu suurde saali veel enne kohalikke valimisi. 

Keskerakonna liikmed, sotsiaaldemokraadid ja Vabaerakonna liikmed venitasid olulise riikliku tähtsusega küsimuse arutelu kuni istungiks ettenähtud aja lõpuni.

«Paraku ei jõua me enam menetleda seaduseelnõu 461 SE, menetleme seda järgmisel istungil,» ütles riigikogu aseesimees Enn Eesmaa neljapäevast istungit lõpetades. Päevakorra teiseks punktiks hääletatud eelnõu 461 SE on EKRE algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu, mille esimene lugemine oleks pidanud neljapäeval toimuma.

Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt kestab neljapäevane istung kella 10st kuni 13ni ning kogu see aeg kulus istungi päevakorra esimese punkti, olulise tähtsusega riikliku küsimuse, Keskerakonna algatatud «Ida-Virumaa tulevikuperspektiivide» arutelule.

Kooseluseaduse tühistamise eelnõu tekitas pingeid Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu koalitsioonis, kuna SDE oli jäigalt välistanud selle menetlemise, Keskerakonna fraktsioon aga ei olnud suutnud eelnõu suhtes ühtset positsiooni kujundada, andes märku, et võib ka EKRE algatust vähemalt esimesel lugemisel toetada.

Istungil võeti Ida-Virumaa küsimus luubi alla 

Kell 10 alanud riigikogu täiskogu istungi peamiseks punktiks oli Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse «Ida-Virumaa tulevikuperspektiivid» arutelu. Kohapeal tegi ettekande ettevõtja, AS Kunda Trans nõukogu esimees ja AS Lajos nõukogu esimees Lembit Kaljuvee, riigihalduse minister Jaak Aab ja Eesti Keskerakonna fraktsiooni liige Mihhail Stalnuhhin.

«Leiame, et meil tulebki rohkem rääkida maakonnast, kus elab enam kui 143000 inimest, kuid kus on kõrge töötusemäär ja erinevad sotsiaalsed ning majanduslikud probleemid, millele tuleb meil sügavalt otsa vaadata ja need lahendada,» sõnas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu istungi eel. 

Keskfraktsiooni juht tõdes ka, et kuigi olulise tähtsusega küsimust on ka püütud siduda kooseluseaduse arutamisega, pole need omavahel seotud. «Olulise tähtsusega küsimuse arutamise riigikogus otsustas ja rääkis keskfraktsioon läbi kantseleiga läbi enne kui õiguskomisjon kooseluseaduse eelnõu 12. oktoobri istungi päevakorda määras,» kinnitas Sarapuu.

Istungi päevakavas on ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu (461 SE), mis näeb ette tunnistada kehtetuks kooseluseaduse sisu ja eesmärgid.​ 

Loe lähemalt:

EKREt ootab uus kambakas, mida seekord veab üllatuslikult Keskerakond

Tagasi üles