Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Savisaar teeb liitu. Aga kellega?

6
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Anna Žinkovskaja soovib Edgar Savisaarele sünnipäeva puhul palju õnne. | FOTO: facebook

Tõenäoliselt teatab Edgar Savisaar lähipäevil, kas ja kuidas ta kandideerib oktoobri keskel toimuvatel kohalike omavalitsuste valimistel. Kuigi Savisaar üritas nädalavahetusel ilmunud videoga endale välja pressida Lasnamäe esinumbri kohta, laseb Keskerakond tal rahus uute inimestega oma teed minna.

Savisaar ja Ivanova on venekeelse Postimehe otsestuudios kell 14 ja eesti keeles jagavad nad selgitusi kell 14.30.

Nädala alguses kogunes nii Keskerakonna Tallinna nõukogu kui toimus ka Savisaare toetajate kohtumisüritus koondnimetusega «Savisaare Liit 2017». Esimesel üritusel otsustati, et Savisaarele pakutakse valimistel üldnimekirja esinumbri kohta ning rohkem mitte midagi. Teisel üritusel aga arutati, kuidas ja miks luua kohalikeks valimisteks oma nimekiri.

Kuigi avalikkusele tuli rohkem ja konkreetsemaid sõnumeid Keskerakonna koosolekult, andis ka Savisaare üritus vihjeid tuleviku kohta. Täpsemalt selle kohta, kes on tema potentsiaalsed liidukaaslased.

Kogu ettevõtmise üks aktiivsemaid osalejaid on Anna Žinkovskaja, kes esmaspäevase ürituse avas. Tema ülesandeks saaks valimisliidu sünni korral sinna liikmete otsimine ja nende mobiliseerimine. Žinkovskaja ei ole Keskerakonna liige, kuid ta paistis mullu sügisel silma Savisaare toetuseks loodud Facebooki leheküljega.

Üritusel osalenud Savisaare ühe lähima sõbra Peeter Ernitsa sõnul registreeris Žinkovskaja uksel inimesi. Tegelikult olevat naine Savisaare liidu loomisega tegelenud juba mitu kuud tagasi. «Aga siis kustus see ära, sest tulid n-ö kolm õde. Nüüd oli Anna tagasi ja esimest korda reaalselt pildis,» sõnas Ernits. Žinkovskaja jäi Savisaarega koos ka fotosilma ette, kui viimane mai lõpus oma 67. sünnipäeva tähistas.

Postimees püüdis eile Žinkovskajaga ühendust saada, kuid kontaktisoovile ta ei vastanud.

Koos kirju seltskond

Üks aktiivsemaid inimesi Savisaare leeris on ka riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Olga Ivanova, kes kuulus samuti kolme õe triosse. Ja kuigi Yana Toom taandus kolmikust ning Oudekki Loone kandideerib valimistel Antslas, jätkab Ivanova endiselt valimisliidu kursil.

Ka Edgar Savisaar ütles Õhtulehele antud intervjuus, et lähiajal tullakse välja tema ja Olga Ivanova nimekirjaga, millel hetkel veel nime pole, kutsudes seda praegu veel lihtsalt «Edgari ja Olja nimekirjaks».

Savisaare toetajate kohtumisel oli kohal ka endine Pärnu linnapea Mart Viisitamm, kelle Keskerakonnast välja viskamise taga oli just Savisaar. Nüüd on kaks erakonna peajoone toetuseta jäänud poliitikut leidnud ühise keele.

Samuti täiendas Savisaare jüngrite ridu Kesknädala endine peatoimetaja Urmi Reinde, kes ütles pärast kohtumist, et valimisliidu liikmeteks saavad inimesed, kes on Edgar Savisaare toetajad Facebookis. Kuigi see võis mõnele inimesele kõlada naljana, on see sulatõsi, sest Žinkovskaja oligi ju selle grupi looja.

Tooni andis kohtumisel ka Meelis Pai, kellega Savisaar eelmistel valimistel koos Ülemiste vanakese meisterdas. Ja mõistagi Andres-Marius Rosenblatt, kelle poliitilisest ambitsioonist teateid pole, ent kes on silma paistnud Savisaare ratastooli lükkajana. Samuti jäi noormees silma sellega, et registreeris Keskerakonna sisevalimistel ennast järgepanu erinevate piirkondade liikmeks, et hääletada Savisaare meeliskandidaadi poolt.

Kohal oli ka endine Põhja-Tallinna linnaosavanema asetäitja Priit Kutser, kes 2016. aasta kevadel vallandati. Muide, teda peetakse Savisaare liidust teatanud video autoriks. Sellele, et Kutser videomontaaži programmi tunneb, viitavad ka videod tema enda Youtube’i kasutajakontol.

Kutserit ja Savisaart seob ka ühine kohtutee, mida mööda järgmisest teisipäevast alates taas koos käiakse. Tõenäoliselt loodavad nad, et suure rahakauka puudumisest hoolimata aitab protsessi pidev meediapildis olek neil oma nägu valimisteks reklaamida.

Kokkusaamisel oli ka neid, kes üldse ei teadnudki, mis üritusele nad sattunud olid. Näiteks Lepo Sumera lesk Kersti Sumera, keda ähvardab kodust ilmajäämine. Postimehele teadaolevalt kutsuti tema üritusele hoopis teistsuguse informatsiooniga kui valimisliidu moodustamine.

Aga mis on nende inimeste ühisnimetaja? Mõnel heitumus, teistel ilmselt mälestus Savisaarest ja nende enda noorusaegade hiilgusest. Kolmandatel soov purjetada Savisaare nime tuules senikaua, kuni pikaaegse poliitiku toetajad ka nende taha koonduvad.

Peeter Ernitsa sõnul oli koosoleku koosseis temalegi üllatav: «Tooni andsid noored, heas vormis, vene keelt kõnelenud mehed.» Ernits ütles, et tema neid ei tundnud.

Ühe kunagi Savisaare siseringi kuulunud keskerakondlase sõnul oli koosoleku pilte kurb vaadata, sest on keeruline mõista, miks Savisaar nende inimestega valimisliitu loob. «Need on inimesed, kellest Edgar veel paar aastat tagasi absoluutselt lugu ei pidanud. Mõne on ta isegi Keskerakonnast välja visanud,» ütles praegugi Keskerakonna ladvikusse kuuluv inimene.

Erakond loodab Kõlvartile

Ent miks laseb Keskerakond nii tegutseda inimesel, kellele veel eelmisel sügisel auesimehe kohta pakuti? Vastus on lihtne. Seda käitumist peetakse välispressimise viimaseks lükkeks, sest Savisaare osalemise kohta valimistel on erakond tulutult pärinud juba talvest saadik.

Savisaar on aga vastamisega venitanud. Kui tema võimalik valimisliit peaks olema lihtsalt kättemaks, laseks Keskerakond tal seda rahumeeli teha, sest usutakse, et see kukub haledalt läbi. Nimelt kulutas erakond eelmistel kohalikel valimistel pea pool kampaaniarahast Savisaare reklaamile Lasnamäel ning seetõttu polnud ka tema peaaegu 40 000 häält üllatuseks. Usutakse, et seekord on Mihhail Kõlvartil samasuguse reklaami abil võimalik Savisaarele tuul alla teha.

Savisaare toetajad nii ei arva. Ernitsa hinnangul saaks Savisaar kindlasti palju hääli isegi siis, kui ta kandideerib koos täiesti tundmatute inimestega. «Ta igal juhul kahjustaks Keskerakonna positsioone ja rõõmustaks konkurente,» sõnas Ernits.

Et selline lahenduskäik oleks Savisaare kättemaks, ta ei arva. «Aga tegemist on ikkagi alfaisasega, karismaatilise ja kõrge enesehinnanguga inimesega. Solvumise moment on seal kindlasti sees,» nentis Ernits.

Ernits ise Savisaare liitu ei kipu. Nimelt planeeritakse praegust Tartumaa piirkonna esimeest Nõo vallavanema kandidaadiks Keskerakonna ridades. Erakonna aseesimehe Jaanus Karilaiu sõnul ongi kõik sellised probleemid suudetud ära lahendada. «Kohad, mis lekkisid, oleme järjest kinni pannud,» lausus Karilaid, pidades silmas ka Loonet ja Toomi.

Toom sai keskerakondlaste sõnul ilmselt aru, et nii kahtlaselt pinnalt moodustatud valimisliiduga pikka pidu ei oleks. «Toom kartis, et Savisaar kaob septembris kohtuasja ja terviseküsimuste pärast ära. Mida sa teeks ka 10–12 mandaadiga volikogus, kui sul liitlasi pole? Ma usun, et Yana mõistis, et siis oleks mäng ka läbi,» sõnas anonüümseks jääda soovinud keskerakondlane.

Tagasi üles