Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Valimiste stardipakul on eelis Reformierakonnal, valimisliitudel ja sotsidel

5
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Juulikuine arvamusküsitlus | FOTO: Kantar Emor

Neljapäeval lõppenud arvamusküsitlus eelistuste kohta kohalikel valimistel andis teada stardipositsioonid: Keskerakonnal on Tallinnas veel lootust ainuvõimule, Reformierakonnal on eeldused paremad kui neli aastat tagasi ja vaikselt kumab ootus valimisliidu järele.

«Kampaaniaid veel pole ja alles septembrikuine uuring peaks näitama, milliseks võiksid valimistel kandideerivate nimekirjade vahekorrad kujuneda,» lausus äsjase Postimehe ja BNSi tellitud uuringu teinud Kantar Emori ekspert Aivar Voog.

Keskerakond saaks küsitluse järgi Tallinnas 43,5 protsenti häältest, mis Voogi sõnul võiks neile tagada vähemalt pooled kohad volikogus. Neli aastat tagasi oli Keskerakonna juulikuine toetus 46 protsenti ning valimistel kasvas see 52,7 protsendiks ehk taas ainuvõimuks Tallinnas.

Reformierakonna toetus oli neli aastat tagasi juulis 13, sel korral 19 protsenti. «Baas on neil sel korral parem, aga sõltub, kuidas nad selle kampaanias ära kasutavad,» lausus Voog.

Reformierakonna linnapeakandidaat Kristen Michal oli küsitlust kommenteerides väge täis ja kinnitas, et Reformierakonnal on Tallinnas tugev meeskond ning Keskerakonna 12 aastat kestnud ainuvõim saab lõpetatud.

IRL, kes selle küsitluse järgi alla kolmeprotsendilise toetusega Tallinnas kindlalt volikogust välja jääks, oli Voogi meeldetuletuse järgi neli aastat tagasi juulis 14-protsendilise toetusega, kampaaniaga see järjest kasvas ning realiseerus lõpuks valimistel 19-protsendilise toetusega.

Voogi hinnangul on tõenäosus, et IRL seekord isegi hea kampaaniaga kas või kümneprotsendilise toetuse saaks, väga väike ning pigem jääb IRLi toetus tema arvates sel korral nelja-viie protsendi kanti.

IRLi esimees Helir-Valdor Seeder möönis, et nii head tulemust nagu eelmisel korral, kus IRL võis üle Eesti lugeda end kohalike valimiste võitjaks, sel korral ei saada. «Me ei tee nii head tulemust, aga teeme oluliselt parema tulemuse kui teised erakonnad, meedia ja sotsioloogid oma küsitluste põhjal arvavad,» lausus Seeder. «Meil on ikka omavalitsusi, kus võtame üle 50 protsendi ja oleme jätkuvalt ainuvõimul, ning on kohti, kus jääme ka volikogust välja,» lausus Seeder. Ta oli veendunud, et Tallinna volikogust IRL välja ei jää.

Seis on sel korral soodsam ka sotsidel – eelmise korra üheka protsendi asemel üle 13 protsendi. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) möödunud valimiste eelsest ühe-kaheprotsendilisest toetusest Tallinnas on kolm kuud enne valimisi saanud üle kuueprotsendiline toetus.

Valimisliitude ootus oli neli aastat tagasi südasuvel valijate seas isegi suurem kui praegu – toona oli see Tallinnas 16, nüüd üle üheksa protsendi. Aga see võib Voogi hinnangul kasvada – nii Tallinnas kui ka mujal Eestis, kus eriti külades ja väikestes linnades eelistatakse traditsiooniliselt valimisliite erakondade nimekirjadele.

«Toetus valimisliitudele võib kasvada ka seepärast, et praegu seostatakse kohapeal populaarseid kandidaate, kes varem erakonna nimekirjas kandideerinud, aga nüüd valimisliitudes esinevad  – näiteks Haapsalus või Viljandis –, ikka nende erakondadega, kuid valitakse neid juba valimisliidus,» arutles Voog.

Seeder tuletas meelde, et sel korral minnakse üle Eesti kohalikele valimistele muutunud valla- ja linnapiiridega omavalitsustes ning see muudab kohapeal erakondade ja valimisliitude vahekorda. Seederi arvates kasvab neil valimistel just valimisliitude osakaal, mis on vastupidine viimase 25 aasta valimistega, kus kohalike valimistega iga kord just erakondade osa kasvas.

Tema sõnul on aga ka valimisliidud olemuselt erinevad. «On lihtsad, tõesti kohalike inimeste valimisliidud, siis tugeva erakondliku taustaga valimisliidud ja vallajuhtide valimisliidud, mida näeme ka ühinevates omavalitsustes,» loetles Seeder.

Isegi Tallinnas, kus juba pikki aastaid pole valimisliidud edukad olnud, oli küsitluse ajal teada kaks valimisliitu – Vaba Isamaaline Kodanik ja Tegus Tallinn.

«Urmas Sõõrumaa  ja Jüri Mõisa valimisliidu käekäik (Tegus Tallinn – toim) sõltub sellest, keda nad juurde saavad,» lausus Voog. «Kui nad kaasavad kõik need välja käidud nimed nagu Erki Nool ja muud, siis võiksid nad võtta olulise osa häältest, mis Tallinnas valimisliitude toetuseks lähevad,» arvas ekspert.

Sellise hinnangu võis Voog anda mõni päev tagasi, kui ei olnud veel selge, kas Edgar Savisaar läheb valimistele Keskerakonnaga või tuleb välja oma valimisliiduga.

«Tallinna valimised võivad anda sel korral teistsuguse tulemuse, kui on korduvalt varem olnud – selleks on praegu kõik šansid olemas,» arvas paar nädalat tagasi Tegusa Tallinna kampaaniajuhina esile astunud Mart Luik. Tema arvates on eelmistel kohalikel valimistel Tallinnas läinud teised erakonnad võitlusse eelteadmisega, et neil tõenäoliselt ei õnnestu Keskerakonna ainuvõimu murda. «Siis on ka kampaaniad olnud sellised pooleteralised,» hindas Luik ja meenutas eelmisel korral eristujana vaid Eerik-Niiles Krossi kampaaniat, mida siis veel värske poliitik tegi IRLi nimel. «Sel korral on minu meelest küll kõigil hasarti, et võiks Keskerakonna võimult lükata,» lisas Luik.

Voog kampaaniatest erilisi uusi sõnumeid ei arva tulevat. «Eristuvat sõnumit on vist raske leida, kindlasti vastandutakse olemasolevale võimule ja pakutakse midagi tasuta – seda on juba näha –, kuna 2013. aastal see tasuta lubamine töötas hästi,» arvas ta.

Tagasi üles