Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tsahkna: IRL murdis Reformierakonna ainuvõimu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Margus Tsahkna. | FOTO: Jaanus Lensment

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees, kaitseminister Margus Tsahkna loodab jääda valitsusse, soovib IRLi uuele juhile edu ja peab oma saavutuseks valitsuse vahetust ja presidendivalimiste õnnestumist.

-Mis homme juhtuma hakkab? Mis hakkab lahkuva juhi tunnetuse järgi juhtuma?

Homme valitakse erakonnale igal juhul uus esimees ja juhtorganid.

-Aga mida ütleb teie kui juhi sisetunne, kas võidab Kaia Iva või Helir- Valdor Seeder?

Seis on päris võrdne.

-Kus te vale otsuse tegite, et erakonnajuhi kohast ilma jääte?

Vale otsuse? Kui vaadata, mis on viimase kahe aasta jooksul toimunud, mida IRL on Eesti poliitikas ära teinud – kõik need poliitilised otsused, mida oleme lubanud, oleme ellu viinud.

Olgu – eriti nüüd, enne emadepäeva üles kerkinud teema – üksinda last kasvatavate vanemate laste elatisabifond. See on tehtud. Olgu kolmanda lapse poliitika. Tänaseks tehtud. Olgu tulumaksuvaba miinimumi tõstmine 500 eurole.

Suured põhimõttelised reformid, mida pole juletud aastaid puudutada – pensionisüsteemi reform või vanemahüvitise reform –, kõik on valitsus ära otsustanud.

Minu jaoks veelgi olulisem (selle mõju tuleb Eesti poliitikas esile varem või hiljem) on see, et ühe erakonna ainuvõim – Reformierakond oli kujunenud juba Eesti riigierakonnaks, riigiparteiks, kes dikteeris absoluutselt kõike –, see sai murtud.

-Nii valitsuse vahetamisel kui ka presidendivalimistel oli teil isiklikult väga suur roll.

Mul on väga hea meel, et Kersti Kaljulaid sai Eesti presidendiks. Ta on väga nüüdisaegne, tulevikku vaatav, innovaatiline president. See oli üks protsess, mida me alustasime. Sealt edasi tuli valitsuse vahetus.

Kahju on sellest, et kiputakse liiga kiiresti unustama, millises seisus Eesti oli – seisakus. Eesti poliitiline maastik on täna avatud ehk tavapärane, nagu ühes riigis peakski olema – võistlema peavad maailmavaated. Ideed. Praeguses valitsuses need kokkulepped, mis tehti koalitsioonilepingu ajal, need peavad.

-Aga teie kaitseministrina, kuidas on olla valitsuses, mille peaministri parteikaaslane, riigikogu liige Olga Ivanova lööb Kremli propagandaprojekti Sputniku silme all kulpi pronkssõdurile?

Küsimus pole kaitseministris. Mul on kaitseministrina selles valitsuses väga hea olla, kuna oleme teinud palju rohkem kui teised. Ma ei räägi isegi mitte IRLi juhina, vaid kodanikuna. Mul on oma maailmavaade, omad tõekspidamised.

Punavormis pronkssõduri ees kulpi löövatest inimestest ei ole ma mitte kunagi mitte midagi pidanud. Nad ei ole Eesti patrioodid. Siin ei olegi midagi arutada.

Aga see pole kuidagi seotud sellega, milles on valitsus kokku leppinud.

-Aga kuidas on ikkagi olla võimuliidus, mis viib selgelt ellu vasakpööret? Silm on ikka metsa poole? Venepööre?

Mina ei näe mingit vasak- või venepööret. Keelepoliitikasse suunatakse oluliselt rohkem raha, et eesti keelt õpetada. Kodakondsuspoliitikas pole mitte ühtegi põhimõttelist muudatust tehtud võrreldes näiteks Reformierakonna ja sotside valitsusega, kus põhimõtteliselt muudeti keelepoliitikat ja kodakondsuspoliitika aluseid. Müra on suurem, kui asi väärt.

Mulle, ja vaevalt väga kellelegi, ei pruugi meeldida mõne inimese väljaütlemised. Aga see poliitika, mida valitsus praegu ajab – kodakondsus-, keele-, välis- ja kaitsepoliitika –, need on väga selgelt Isamaa nägu. Reformierakonna totaalse muutuse taustal on see väärtus omaette.

-Kindlasti. Aga neil on üle 20, teil alla viie protsendi rahva toetus.

Kindlasti ei saa selle numbriga rahul olla.

-Näete selles oma süüd?

Ettepanek, et erakond muutuks avatumaks, et tuuakse juurde värsket arusaama, naturaalset tunnetust nüüdisaegsest rahvuslusest, jah, seda muutust ei õnnestunud mul läbi viia. Seega soovin jõudu uutele juhtidele.

-Lagunenud nn poistebänd annaks ju võimaluse teie avatud mõttele.

Soovin ju erakonnale ainult head. Olen inimene, kes peab sõna. Mandaat, mille sain erakonnalt kaks aastat tagasi suurkogul, et viia läbi muudatused erakonna sisedemokraatias, et lõpetada blokkides hääletamine, et ka erakonna sisevalimised on nagu riigikogu valimised, et kõigil ongi ainult üks läbipaistev hääl, et see saaks tehtud. Aga see pole nüüd suurkogu arutada, kuna sinna minu ettepanekuid ei lastud.

-Jääte IRLi?

Mina ei lähe kuskile. Mina jätkan erakonna esindajana valitsuses kaitseministrina seni, kuni mul lastakse seda teha. Ja teen seda täie pühendumusega.

-Lubatakse teil pärast juhivahetust valitsusse jääda?

Seda näitab elu. Igal juhul olen seisukohal, et innovaatilisele, nüüdisaegsele, rahvuslikult mõtlevale erakonnale on koht Eesti poliitikas olemas.

Kindlasti tegin ma vigu, kindlasti pole ma olnud täiuslik, aga ma andsin oma parima.

-No valitsuse vahetamine ja presidendi äravalimine on vägevad poliitilised saavutused.

Presidendivalimistel ei oodanud keegi meist mitte midagi. Meie kandidaat Allar Jõks jõudis lõppvooru ja Kersti Kaljulaidi saamine presidendiks nõudis riigikogus väga tugevat konsensust. See oli väga suur töö. See polnud enam nüri ja primitiivne vastandumispoliitika. Paraku näen seda tagasi tulemas.

Olen väga tänulik erakonnale selle kahe aasta eest. Me oleme jätnud väga sügava jälje.

Tagasi üles