Valimistava rikkujana hiilgas end võõraste sulgedega ehtinud sots
Kuue nädala kokkuvõttes oli suurim rikkuja Keskerakond!

Helme vallavanema Tarmo Tamme reklaam

FOTO: Postimees.ee lugeja foto

Viimase valimiste-eelse hea valimistava «autahvli» esikohale hääletati Helme vallavanem Tarmo Tamm, kes püüdis Põlva elanikele saadetud reklaamis esineda samanimelise linnapeana.

Viimasel nädalal on hea valimistava valvurid saanud varasemast rohkem teateid tava rikkumise kohta, kuid hinnete põhjal on halvemad rikkumised jäänud siiski varasematesse nädalatesse, vahendab ERRi valimisportaal.

Vabaühenduste liidu EMSL eest veetava hea valimistava rikkumisi kommenteerivad tava vabatahtlikud valvurid ERRi valimisveebis, koostades kord nädalas vahekokkuvõtteid, kus rikkumisi hinnatakse skaalal 1 kuni 5 – mida kõrgem hinne, seda enam on valvurite meelest ausa valimisvõitluse põhimõtete vastu eksitud.

Viimase nädala ülevaate koostamisel osalesid Agu Uudelepp, Daniel Vaarik, Ivi Proos, Juhan Kivirähk, Marek Reinaas, Mari-Liis Jakobson, Sergei Metlev ja Sulev Valner.

1. koht: Helme vallavanem Tarmo Tamm (SDE) saatis Põlva elanikele valimisreklaami, kus ei maini oma erakonda ega ametit, jättes seega mulje, et tegu on Põlva samanimelise linnapea reklaamiga, kes kandideerib samas ringkonnas Keskerakonna nimekirjas – 4,2

Segaduse ärahoidmiseks ei ole Helme vallavanem oma reklaamil midagi ette võtnud, pigem vastupidi – lendlehel, kus ta pöördub Põlva elanike poole, ei maini ta oma ametit, küll aga nimetab oma pikka kogemust omavalitsusjuhina. Puudub viide ka erakonnale, reklaam on hoopis tehtud tumerohelisele paberile, nagu tavaliselt Keskerakonna materjalid.

«Helme vallavanemale ei saa Põlva elanike poole pöördudes tulla üllatusena, et seal on samanimeline küllalt populaarne linnapea,» ütles EMSLi juhataja Urmo Kübar. «See ei saa olla tööõnnetus või näpuviga, vaid teadlik soov valijaid eksitades hääli võita.»

2. koht: Tallinna abilinnapea Eha Võrk ja linnaametnikud jagavad linna korraldatud töötutele mõeldud üritustel ka Eha Võrgu reklaame – 4.

Hea valimistava valvuritele tuli kaebus seoses 18. veebruaril Mustamäel toimunud infopäevaga, Võrgu pildiga järjehoidjad on näha ka Lauluväljakul toimunud tööbörsil tehtud fotodel. Eha Võrk vastas meie järelepärimisele, et ei tema ega Keskerakonna reklaame ei ole jagatud. Valvurite hinnangul on siin tegu nii valimistava rikkumise kui ka vassimisega.

«Võib isegi mõista kandidaate, kes kogemata või kogenematusest hea valimistava vastu eksivad ja oma vigadest õpivad,» ütles reklaamispetsialist Marek Reinaas. «Mitte kuidagi aga ei ole võimalik mõista Eha Võrgu käitumist, kes tahtlikult valimistava rikub ja seejärel küüniliselt veel selle kohta valetab. Topelthäbi.»

3. koht: Tuntud inimeste tõmbamine valimisreklaamidesse ilma nende nõusolekuta – 3,4

IRLi nimekirjas kandideeriv Aivar Kokk reklaamib end Arnold Rüütli kiitvate sõnadega, mida viimane ei andnud oma sõnul avalikult kasutamiseks. Tallinna TV näitas filmi Edgar Savisaarest, kus esinenud inimesed rääkisid oma teada Savisaare juubelifilmi jaoks, teadmata, et seda kasutatakse valimisreklaamina. «See on nii valijate kui ka tsiteeritavate petmine,» ütles suhtekorraldaja Agu Uudelepp.

Kuue kampaanianädala kokkuvõttes sai valimistava valvuritelt halvima hinde Tallinna abilinnapea nõunik Priit Kutser, kes kasutas Haapsalu lastekodupõlengut poliitsõnumite levitamiseks. Kõige enam jõudis valimistava «autahvlile» Keskerakond, kelle kandidaatidega seotud juhtumite koondhinne on suurem kui kõigil teistel erakondadel kokku.

Järgmist korda vaatleb EMSL heast valimistavast kinnipidamist 2013. aasta kohalikel valimistel. Hea valimistava valvurid soovivad kandidaatidele jõudu tava järgimisel ka viimastel valimis-eelsetel päevadel ning kutsuvad kõiki, kes veel pole valimas käinud, seda tegema 6. märtsil.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles