iDeal kampaania

Mobiili-IDga valimine toimub suuremate viperusteta

Märtsis saab valimistel hääletada ka ID-tuvastust võimaldava mobiiltelefoniga.

FOTO: Ants Liigus

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) andmetel pole mobiili-IDga valimisel suuremaid viperusi olnud, probleeme on kohati tekkinud neil, kes kasutavad vähemlevinud operatsioonisüsteeme.

PPA pressiesindaja Martin Luige sõnul on operatsioonisüsteemi, veebilehitseja ja arvutisse paigaldatud ID-kaardi tarkvara kombinatsioone kümneid ning paraku leidub ka neid kombinatsioone, mis tõrguvad.

Luige lisas, et üldjuhul on PPA ning siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse koostöös suudetud vajalikud parandused teha mõne tunniga.

Mobiil-ID taotlusi on menetletud üle 4000 ja inimeste käsutuses on praeguseks umbes 3500 kehtivat mobiil-ID-d. Vigasid, millega tõsisemalt tegeleda tuleb, on kogu taotluste mahust olnud alla poole protsendi.

Alates ajast, mil algas mobiil-ID väljastamine riigi poolt, on keskmiselt väljastatud 140 dokumenti päevas.

Projekti «Mobiilse isikutunnituse taotlemiseks ja väljastamiseks tehnilise lahenduse loomine» rahastatakse Euroopa Liidu struktuuritoetusest Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Kuidas mobiil-IDga riigikogu valida?
1. Mobiil-IDga valimistel hääletamiseks pead oma mobiil-ID-le tellima riikliku isikutunnistuse sertifikaadid. Seda saab teha ID-kaardiga: võta oma ID-kaart ja mine lehele http://www.politsei.ee/et/teenused/isikut-toendavad-dokumendid/mobiil-id/ Sertifikaatide saamine võtab mõne minuti aega.
2. Mine lehele www.valimised.ee
3. Lae oma arvutisse valimisrakendus (võtab aega mõned sekundid)
4. Sisene mobiil-IDga (PIN1), tee oma valik ja kinnita hääl digiallkirjaga (mobiil-ID PIN2)

Elektrooniline hääletamine (nii mobiil-id kui ID-kaardiga) kestab 2. märtsi kella 20ni.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles