Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Maria Piirissaarelt: me ei maga enam, kardame, et põleme kõik ära

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Piirissaare põhjaosas Piiri küla servas põles ööl vastu pühapäeva maha kaks elamist. Pühapäeva hommikul seisid Fedora Miruškova ja Aleksandr Miruškov nõutult oma sugulase Praskovja Teimani elamise varemetel. Samuti tuleroaks läinud kõrvalmajas alaliselt ei elatud, sel käidi suvitamas. Tulekahju ajal oli kõrvalmaja tühi. | FOTO: Vitali Trots

Magamata, närvis, stressis, hirmul ja pantvangis oma võimu käes – nii võttis Piirissaare vallasekretär Maria Korotkova eile pärastlõunal kokku saarerahva meeleolu pärast öist tulemöllu, milles hävis kaks elamist. Kolmas maja sai kahjustusi.

«Ainult kaks ja pool kuud tagasi põles meil maha kaks maja ja palvemaja, nüüd läksid jälle kaks maja,» ohkas Maria Korotkova. «Oleme täitsa kaitsetud, kardame järgmist tulekahju. Jälle meie pangedega jooksime ja kustutasime – hullumaja! Inimesed korjavad juba oma dokumente ja fotosid kokku, panevad neid kättesaadavasse kohta, sest ei tea, millal ja kellel tulekahju võib puhkeda.»

Häirekeskus sai teate Piirissaarel puhkenud tulekahjust laupäeval kell 23.42. «Meie juba magasime, aga tütar käis veel hilja saunas, tal on väike laps,» rääkis tuleroaks läinud majast saja meetri kaugusel elav Filimon Kuznetsov. «Tütar oli kell 11.15 väljas käinud – ei midagi. Kell pool kaksteist oli juba kuulda pauke, Praskovja elamise katuse eterniit paukus.»

Kolm kõva pauku

Tulekahju sai alguse üle 80-aastase Praskovja Teimani eluasemest. «Praskovja vaatas toas telekat, ei teadnudki, et majaga kokku ehitatud kõrvalhoone põleb,» rääkis Filimon Kuznetsov. «Tuli läks väga kiiresti suureks, kolm kõva pauku käis, gaasiballoonid lõhkesid. Kohalejooksnud inimesed said Praskovja õnneks majast välja aidata. Tal põles kõik ära, mitte midagi ei jäänud, inimesel pole enam ühtegi dokumentigi.»

Esimesena jõudsid Piirissaarele kell 0.49 piirivalvurite kaatriga Räpina ja Põlva päästekomando meeskond ning meedikud, kell 1.36 ka Tartu komando meeskond. «Päästjad töötasid väga hästi,» kiitis Maria Korotkova. Ka reisiparvlaeva Koidula kaptenile on saarerahvas tänulik, sest Piirissaarel ankrus olnud Koidula sõitis kohe pärast äreva teate saabumist Laaksaarde ja tõi sealt õnnetuskohale päästeauto.

Esimeste päästjate saabumise ajal põles kaks hoonet lausleegiga, neist üks oli täielikult hävinud ja teisel seinad söestunud. Kolmandal majal sai põlevate hoonete poolne sein tulekahjustusi, samuti hävines osaliselt katus. Päästjad lõpetasid kustutamise pühapäeva hommikul kella poole seitsme paiku.

Enne kutseliste päästjate saabumist olid kustutustöid ja kolmanda maja kaitsmist alustanud Piirissaare vabatahtlikud päästjad, keda aitasid saarel viibivad inimesed.

Piirissaare vallvanem Liina Miks, kes eile keskpäeval saarel ei olnud, ütles, et vabatahtlikud päästjad olid tublid. «Nad said tule kontrolli alla,» kinnitas ta. «Lisaks oli selle õnnetuse õnn see, et asi juhtus laupäeval, saarel oli palju rahvast. Iga mees, kes kaela kandis, aitas.»

Põhjus teadmata

Filimon Kuznetsov ja Maria Korotkova ütlesid aga Tartu Postimehele kui ühest suust, et Piirissaare vabatahtlike päästjate abist jäi väheks. «Meie tehnika jälle ei töötanud, ei tea, miks vald ei taha palgata oma päästjat, kes oleks peremees ja hoiaks tehnika korras,» ütles Filimon Kuznetsov.

«Motopumbad ei käivitunud, voolikuid jälle ühendada ei saanud – ise nägin. Selles majaküljes, kus mina kustutasin, meie päästjaid ei olnud, ainult meie pangedega jooksime,» rääkis Maria Korotkova. «Me ei süüdista riiki, riik annab meie päästjatele raha. Aga mida meie oma võimud selle rahaga teevad, ei saa aru. Oleme oma võimude pantvangis, nad ei taha tunnistada, et meil on suured probleemid. Rahval on sellest hullumajast kõrini!»

Eile varahommikul teatas Lõuna päästekeskus, et esialgse hinnangu kohaselt süttis esimene hoone seal asunud mopeedi akulaadijast. Põlengu täpse põhjuse selgitab uurimine.

«Jutte liigub mitmesuguseid, ei tea siin keegi senimaani, millest see tuli lahti läks,» ütles Kuznetsov. Nii tema kui ka Korotkova sõnul mopeedi akulaadijat süüdlaseks pidada ei saa, sest akut laaditi Praskovja Teimani teise elamise juures, mis asub õnnetuskohast tükk maad eemal kaupluse juures.

Räägitud on ka külmkapist ja vanast elektrisüsteemist. «Aga Praskovjal oli täiesti uus külmkapp, pealgi oli ta ise ja külmkapp toas, aga tuli läks lahti majaga kokku ehitatud kuurist,» märkis Filimon Kuznetsov. «Sauna ta laupäeval ei teinud, no ei tea, mis juhtus.»

Korotkova andis tules kõik kaotanud Praskovja Teimanile oma mobiiltelefoni. «Inimesed tõid talle toitu ja rõivaid, sest ta hüppas kodust palja kehaga välja,» ütles Korotkova. «Õnneks on tal saarel teine elamine veel.»

Tänavu ööl vastu 16. maid põlesid Piirissaarel Saare külas maha kaks maja ja palvemaja. Eelmine suurem põleng oli saarel 2012. aasta aprillis, siis läksid tuleroaks kahe venna elamised ja saun.

Tagasi üles