Laar: rahvuslikud huvid nõuavad maksude langetamist

Mart Laar

FOTO: Mihkel Maripuu

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Mart Laari hinnangul tegeletakse maksudebatis liiga palju maksude tõstmise arutamisega, mis on tema arvates aga vastuolus rahvuslike huvidega.

Laari sõnul on maksukoormus Eestis niigi liiga kõrge ja selle suurendamine vähendaks majanduskasvu ja hoiaks tööpuuduse kõrgel.

IRLi juhi hinnangul on Eesti maksusüsteemi peamiseks murekohaks liiga kõrgele tõusnud tööjõumaksud - mida kõrgemalt on töö pakkumine maksustatud, seda ettevaatlikumad on tööandjad ka uute töökohtade loomisel.

Majandusele uue hoo andmine on IRLi jaoks oluline ka selleks, et viia Eesti eelarve tasakaalu. Laar toonitas, et võlakriis kujuneb paljude riikide jaoks juba lähemas tulevikus Euroopas raskeks probleemiks.

«Eesti ei tohi oma tänaseid probleeme lahendada tuleviku arvelt,» väitis Laar. «IRL blokeerib kõik katsed valitsuse võlakoormust järsult suurendada.»

Samas tõdeb ta, et eelarve tasakaalustamine on keeruline ülesanne, mille täitmiseks tuleb investeerida haridusse ja laste kasvatamise väärtustamisesse.

«Maksude alandamisel kaotab Eesti vähemalt hetkeks raha, samas teist võimalust edasiliikumiseks pole,» nentis ta.

Laar ei nõustu seisukohaga, et Eestis on kõik nii hästi, et midagi muutma ei pea. Seetõttu tuleb vähemalt kahes küsimuses kiirelt otsused langetada.

IRLil on kavas sotsiaalmaksule ülempiiri seadmine, et soodustada kõrgepalgaliste töökohtade loomist ning töötuskindlustuse makse alandamine.

Samuti näeb erakonna programm ette, et tööandjad saaksid erisoodustusmaksu tasumata teha sissemakseid töötaja pensionikindlustusse, maksta täiendava ravikindlustuse eest ja teha kulusid töötajate koolitamisele.

Tagasi üles