iDeal kampaania

Saar: vaidlused katteallikate üle on valitsuse populaarsust loomulikult vähendanud

SDE esimees Sven Mikser ja erakonna peasekretär, tänane kultuuriminister Indrek Saar 1. märtsil valimispeol.

FOTO: Tairo Lutter

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) peasekretäri, kultuuriminister Indrek Saare hinnangul on Vabaerakonna populaarsuse tõus seotud seni eelistust mitteomanud vastajate arvu vähenemisega, mis tähendab, et viimased on leidnud poliitilise väljundi.

«Ma olen positiivselt üllatunud,» ütles Saar BNSile, kommenteerides reedel avalikustatud TNS Emori poolt läbi viidud erakondade populaarsusuuuringu tulemusi.

«Esiteks tuleb rõõmustada inimeste teadlikkuse kasvu üle, sest nii madalat eelistust mitteomavate vastajate protsenti ei ole ma varem näinud.» Uuringu kohaselt ei omanud 20 protsenti küsitletutest erakondade osas eelistusi.

«Ilmselt on endised passiivsed asunud nüüd toetama uut poliitilist jõudu,» ütles Saar.

Kommenteerides koalitsioonikaaslaste Reformierakonna ning Isamaa ja Res Pubica Liidu toetuse langust, sõnas Saar, et pärast valimisi käinud vaidlused katteallikate üle on «loomulikult vähendanud» valitsuse populaarsust. Saar tõi ka esile, et katteallikate osas saavutati kompromiss ajal, mis jäi küsitluse läbiviimise ajast välja.

«Meie [SDE] oleme toetuse säilitanud ning pisut tõstnud, see näitab, et valijad tunnustavad meid koalitsioonileppe positiivse -osa - lastega perede ja töötavate inimeste toetamise - eest. Need olid sotsiaaldemokraatide jaoks olulised teemad,» sõnas ta.

Saar sõnas, et Keskerakonna tõus on loomulik, sest tegemist on suurima opositsioonierakonnaga. «Kui valitsusliidu reiting langeb, siis keegi peab selle arvelt toetust juurde saama,» sõnas Saar, lisades, et seekord said toetust juurde Keskerakond ja Vabaerakond.

Uudisteagentuuri BNS tellitud TNS Emori uuring näitab, et veel märtsis 28 toetusprotsendiga populaarseima erakonna positsioonil püsinud Reformierakond on aprillis-mais kukkunud 19 protsendiga kaugele Keskerakonnast taha teisele koha

TNS Emori uuringu järgi toetas aprillis-mais Keskerakonda 26 protsenti vastanutest ehk kahe protsendipunkti võrra rohkem kui märtsis. Reformierakonna toetus oli aprillis-mais 19 protsenti ehk üheksa protsendipunkti võrra vähem kui märtsis.

Märkimisväärse tõusu on teinud Vabaerakond, kasvatades toetust märtsikuiselt 12 protsendilt aprilliks-maiks 18 protsendile, saavutades ühtlasi erakondade populaarsustabelis esmakordselt kolmanda positsiooni.

Neljas oli 17 protsendiga Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kelle toetus on võrreldes märtsiga kasvanud ühe protsendipunkti võrra.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) toetas aprillis-mais kaheksa protsenti küsitletutest ehk kahe protsendipunkti võrra vähem kui märtsis. Ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus oli aprillis-mais kaheksa protsenti ehk märtsiga võrreldes oli langus üks protsendipunkt. Erakonda Eestimaa Rohelised toetas aprillis-mais kolm protsenti küsitlusele vastanutest.

Valitsuskoalitsiooni toetus püsis aprillis-mais sarnaselt varasema kuuga 44 protsendi peal.

TNS Emor küsitles perioodil 15. aprillist kuni 10. maini 1631 valimisealist, vähemalt 18-aastast Eesti elanikku, neist 830 kodudes ja 801 interneti teel. 20 protsenti küsitletutest ei omanud erakondade osas eelistusi.

1. märtsil toimunud riigikogu valimistel sai Reformierakond 27,7 protsenti häältest. Keskerakond sai 24,8, sotsid 15,2, IRL 13,7, Vabaerakond 8,7 ja EKRE 8,1 protsenti häältest.  

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles