iDeal kampaania

Tallinn ootab valimisliidu Protest registreerimiseks VVK seisukohta

Anna-Maria Galojan teel Harju Maakohtusse 09.03.11

FOTO: Tiit Mõtus

Tallinna valimiskomisjon ei ole veel registreerinud eile esitatud Anna-Maria Galojani ja Meelis Kaldalu valimisliitu Protest, kuna ootab enne ära vabariigi valimiskomisjoni (VVK) seisukoha sellise valimisliidu seaduslikkuse kohta.

Vahetult enne valimisliitude registreerimistaotluste vastuvõtmise lõppemist Tallinnas esitas eile avalduse valimisliit Protest, mille esindajad on Eestis tagaotsitav ja väidetavalt Suurbritannias elav Anna-Maria Galojan ning varguskahtluses süüdimatuks tunnistatud Meelis Kaldalu.

«Esitasime järelepärimise vabariigi valimiskomisjonile, kui me oleme selgitused kätte, siis vaatame edasi, kas valimisliit registreerida,» ütles Tallinna valimiskomisjoni liige Heiki Soome Postimehele.

Soome tõdes, et valimistel ei tohi kandideerida inimene, kellel on kehtiv kriminaalkaristus ja kes kannab karistust kinnipidamisasutuses.

«Kui inimesel on kehtiv kriminaalkaristus, aga ta vangis ei istu, siis ei ole põhimõtteliselt takistusi valimistel kandideerimiseks. On tingimus, et peab olema nii kehtiv karistus kui ka vanglakaristus. Kui inimene on saanud vanglakaristuse tingimisi, siis ta saab kandideerida küll,» selgitas Soome.

Ta lisas, et Anna-Maria Galojan on küll kuriteos süüdi mõistetud, aga ta ei ole kinnipidamisasutuses. Soome sõnul on Anna-Maria Galojani puhul on tegemist keerulise juhtumiga ja seetõttu ootabki Tallinna valimiskomisjon selles küsimuses vabariigi valimiskomisjoni seisukohta.

Meelis Kaldalu kohta nentis Soome, et registritest ei tule välja, nagu oleks Meelis Kaldalu süüdimatuks tunnistatud, seega ei tohiks tema kandideerimiseks takistusi olla.

Harju maakohus mõistis Anna-Maria Galojani 2011. aastal süüdi omastamises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning määras talle osaliselt reaalse vanglakaristuse. Kohus mõistis Galojanile liitkaristuseks ühe aasta ja kümne kuu pikkuse vangistuse, millest kohesele kandmisele kuulub viis kuud, ülejäänud aga tingimisi nelja-aastase katseajaga. Lisakaristusena ei tohi Galojan kolme aasta vältel kuuluda juriidiliste isikute juhtorganitesse. Eesti Euroopa Liikumise kasuks mõistis kohus Galojanilt välja 47 956 eurot, kirjutab BNS.

Eeluurimisel kogutud andmetel pani Galojan seaduserikkumised toime ajavahemikul 2007. aasta juunist kuni septembrini, kui ta oli saanud MTÜ Eesti Euroopa Liikumine juhatuse liikmeks.

Uurimisandmetel kasutas Galojan ära ligipääsu MTÜ rahalistele vahenditele ja omastas kokku üle 900 000 krooni. Nii kasutas ta MTÜ pangakaarti oma isiklike ostude eest tasumiseks, samuti andis korraldusi oma arvete tasumiseks või esitas kuluaruandeid, kus näitas, nagu oleks kulutuse teinud MTÜ heaks, kuigi tegelikult nii see ei olnud. Kuluaruannete alusel lasi ta summad endale hüvitada, tuvastas uurimine.

Kohtueelsel uurimisel kogutud tõendite järgi tasus Galojan MTÜ raha eest näiteks riiete, ehete, hinnaliste aksessuaaride ja jalatsite eest, samuti käis ilusalongis ja reisil. Muuhulgas ostis ta MTÜ vahendite arvel ka hulgaliselt kinkekaarte, mille ise erinevates kauplustes ära kasutas, selgus uurimisel.

Menetlusandmetel ulatus kahju kokku 930 743 kroonini, millest 125 000 krooni on juba 2007. aastal hüvitatud.

Galojan on Eestist lahkunud ning elab väidetavalt Ühendkuningriigis.  Eesti justiitsministeerium on Anna-Maria Galojani vahistamiseks välja andnud Euroopa vahistamismääruse, kuid Galojan vaidlustas Ühendkuningriigi kohtus selle ning Ühendkuningriidid pole seni naist Eestile välja andnud.

33-aastane Meelis Kaldalu võttis aprilli teisel poolel riigikogu lahtiste uste päeval parlamendihoonest kaasa arvuti. Politsei pidas Kaldalu mai lõpul kinni, kui ta soovis siseneda riigikogu hoonesse. Kaldalu tunnistas, et võttis riigikogust kaasa arvuti lootuses paljastada e-hääletusega seotud saladused.

Politsei saatis Kaldalu kohtupsühhiaatrilisse ekspertiisi selgitamaks, kas kahtlusalune on süüdiv. Eelnevalt oli politsei kuulutanud Kaldalu tagaotsitavaks. Kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi tulemuste põhjal kriminaalasi lõpetati.

Septembri alguses teatas Kaldalu Youtube videos, et palub Suurbritannias poliitilist varjupaika.

Varem oli Kaldalu pälvinud avalikkuse tähelepanu, kui oli presidendi vastuvõtule kutsutu kaaslasena veebruaris pääsenud riigipea vastuvõtule ning jättis seal presidendi abikaasale Evelin Ilvesele terekäe andmata.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles